fallback

Роснефт е получил финансиране за 15 млрд. долара

Това е първото мащабно финансиране за руската петролна група след въвеждането на санкциите от Запада

20:57 | 25.11.15 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Роснефт е получил предварително плащане за петролни доставки за над 15 млрд. долара през третото тримесечие на 2015 г. – първото мащабно финансиране, което държавната руска група е договорила след въвеждането на санкциите от Запада, коментира Financial Times.

Във финансовия си отчет за третото тримесечие в сряда задлъжнелият производител на петрол заяви, че е получил предплащане за 1,027 трлн. рубли (15,7 млрд. долара) „съгласно дългосрочни договори за доставки“ без обаче да разкрива произхода на средствата.

Анализаторите обаче казват, че по-голямата част от плащанията вероятно са направени по силата на дългосрочния договор с China National Petroleum Corporation (CNPC).

„Това е първото мащабно финансиране от чужбина, получено от санкционирано руско дружество“, откакто Западът въведе икономически санкции заради анексирането на Крим от Русия, коментира Алексей Булгаков, дългов анализатор в Sberbank.

Съгласно санкциите американските и европейските компании имат забрана да предоставят дългосрочно финансиране на определени руски компании, включително Роснефт.

С влошаването на отношенията със Запада руският президент Владимир Путин се възползва по-силно от по-топлите си връзки с Китай. Паричните средства от китайски компании и банки обаче пристигат твърде бавно.

С получаването на авансови плащания за петрола си обаче сега Роснефт премахва голяма част от несигурността около краткосрочните си финанси.

Когато купи TNK-BP за 55 млрд. долара през 2013 г., компанията придоби и тежки дългове, а последната комбинация от поевтиняващ петрол, слаба рубла и западни санкции наложиха сериозен натиск. В сряда компанията, която не смята за дълг задълженията си за доставка на петрол съгласно договори с предплащания, заяви, че авансовите плащания са помогнали да намали нетните си задължения с 39% до 24,5 млрд. долара към края на септември.

Роснефт все още трябва да погаси дългове за 16,2 млрд. долара от началото на октомври до края на 2016 г., се посочва в презентацията ѝ пред инвеститорите. Но с получените предварителни плащания през последното тримесечие компанията твърди, че има над 1 трлн. рубли „на разположение за управление на дълга“.

Договорът с китайската CNPC за доставката на 360 млн. тона петрол за 25 години, подписан през 2013 г., предвижда значителни авансови плащания от китайската държавна компания, но детайли по схемата или условията за планираните плащания така и не бяха разкрити. Роснефт е получил 15,5 млрд. долара предплащания по силата на договор от края на 2013 г. и началото на 2014 г., твърди Булгаков, но последните плащания представляват първото след налагането на санкциите от Запада през юли 2014 г.

Дотогава дългосрочните авансови плащания бяха една от любимите форми на финансиране на компанията. Входящите потоци от големи международни търговци на петрол обаче, като Glencore, Vitol и Trafigura, също пресъхнаха след налагането на санкциите.

„Фактът, че Роснефт не може да увеличи авансовите плащания през последните две години не е в резултат на цените на петрола, а на санкциите“, казва Булгаков. Той добави, че по негова оценка Роснефт може би е получил цялото плащане, дължимо от CNPC, съгласно споразумението от 2013 г.

Нетната печалба на Роснефт за деветте месеца на годината е с 11,7% по-ниска спрямо 2014 г. в доларово изражение, възлизайки на 5,3 млрд. долара, а печалбата преди лихви, данъци, обезценки и амортизация е с 39,3% по-ниска до 15 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:04 | 06.09.22 г.
fallback