fallback

Руската централна банка планира по-големи глоби за банките, укрили информация

Регулаторът обмисля да намали изискванията за отчет към кредиторите, увеличавайки обаче финансовите санкции

12:52 | 23.07.16 г. 127

След като над четвърт от банките в страната фалираха, Русия иска да бъде сигурна, че оцелелите ще получат нещо повече от плясване през ръцете заради нарушаване на правилата, пише Bloomberg.

Като част от кампанията си срещу пране на пари Руската централна банка (РЦБ) взима пример от регулаторите в САЩ и Европа. Институцията планира да намали изискванията за отчет към кредиторите, като в същото време увеличава наказанията за хванатите в злоупотреба, обяснява заместник-гуверньорът Дмитрий Скобелкин.

„Подготвени сме да обмислим отново този подход“, казва Скобелкин. „В този случай трябва да засилим отговорността пропорционално“, допълва той.

За разлика от наказанията за милиарди долари, наложени за нарушения от американски и европейски банки, Русия не разчита сериозно на глоби по време на безпощадната чистка в индустрията, наложена от гуверньора Елвира Набиулина. Дори след като намали това, което нарича незаконно изтичане на капитал, до 64 млрд. рубли (1 млрд. долара) през първото тримесечие - по-малко от половината от нивото преди година, РЦБ иска по-голям ангажимент от кредиторите, за да намалят операции, подсказващи за пране на пари, с по 20% всяко тримесечие, казва Скобелкин.

Финансовата индустрия преминава през криза, след като качеството на активите се влоши по време на втората година на рецесия - най-дългата от началото на управлението на президента Владимир Путин. Регулаторите преследват лошо управлявани или недостатъчно капитализирани банки. Набиулина затвори над 250 банки от назначението си през 2013 г., за да оздрави системата.

Предвид затварянията броят на банките, заподозрени за множество съмнителни трансакции, е спаднал до пет в края на първото тримесечие от 150 в средата на 2013 г., казва Скобелкин. Регулаторът определя като „съмнителни операции“ фалшиви сделки или заеми, взимани за преместването на пари извън страната.

„Сенчестата икономика продължава да се нуждае от финансова подкрепа и можем само да кажем, че в момента има по-малка подкрепа за нея от страна на банките“, заявява Скобелкин.

Регулаторът обаче засега не е склонен да използва големи глоби, разчитайки на строгите изисквания за отчетност, за да следи дейността. След като Deutsche Bank идентифицира съмнителни трансакции, които са изнесли 10 млрд. долара от Русия между 2012 г. и 2014 г., централната банка е отговорила с глоба от под 5 хил. долара, казват запознати източници.

Макар че германският кредитор е глобен с 300 хил. рубли за съобщаването на пропуски, свързани със случаи на пране на пари, той все още е обект на разследване в Лондон и Ню Йорк. Банката е заделила около 5,5 млрд. евро през 2015 г. за потенциални плащания, включително по наказания, свързани с руските сделки.

Централната банка вече е започнала да налага по-високи глоби. Рекордът, наложен на неназована банка от регулатора през миналата година, възлиза на „няколко милиона“ рубли, твърди Скобелкин. Големият кредитор, платил глобата, се радва на „нов, по-коректен живот“, допълва той.

„Това беше полезен урок. Никой не може да ни спре да налагаме по-големи глоби в бъдеще“, заключава Скобелкин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:14 | 14.09.22 г.
fallback