Въпреки държавната подкрепа руските авиокомпании остават нерентабилни, съобщава „Комерсант“. През 2016 г. загубите им са нараснали със 17,6% до 10 млрд. рубли (почти 307 млн. лв.) при 8,5 млрд. рубли загуби през 2015 г.
В сектора се опасяват, че 2018 г. може да се окаже драматична, доколкото не се предвижда удължаване на ДДС облекчението.
Най-големи са загубите при вътрешните превози. Въпреки временно понижение на ДДС до 10%, тези полети са донесли на авиокомпаниите 33 млрд. рубли загуби (при 44,9 млрд. рубли през 2015 г.), коментира пред изданието президентът на Асоциацията на операторите на въздушен транспорт Владимир Тасун.
Оперативната печалба от полетите в чужбина не е компенсирала загубите от вътрешните рейсове, тъй като е достигнала едва 23 млрд. рубли или с 37% по-малко спрямо 2015 г.
При това превозите на вътрешните линии са нараснали със 7,3%, а по международните са се свили с 18,6%. Основни разходи остават лизингът на самолети и летищните такси, които са се увеличили.
С въвеждането на данъчните облекчения авиокомпаниите увеличават с бързи темпове пътникопотока от края на 2016 г. За периода януари-април той се е увеличил с 20,8%, до 27,1 млн. души. Според Владимир Тасун е рано за оптимизъм, тъй като пазарът прегрява заради ниските цени, с които компаниите се опитват да задържат пътниците.
Междувременно руският премиер Дмитрий Медведев съобщи вчера, че правителството ще продължи и през 2017 г. да субсидира авиокомпаниите, благодарение на което вътрешните полети, реализирани с облекчения, ще се увеличат, предаде ТАСС.


Промяна в движението по пътя Каварна - Варна заради катастрофа
Варненци недоволстват от шума на мотори в късните часове
Европейската комисия кани младите хора от Варна да станат „Млади трансгранични посланици“
Кметът на Варна кани жителите на "Виница" на среща
Джебчии дебнат туристи край Археологическия музей във Варна
Технологиите поведоха спадовете в Азия
"Елаците-Мед" планира мащабни инвестиции и добив на 190 млн. т руди до 2041 г.
Хуманоидните роботи ще са следващият голям балон
ОАЕ прекъсват икономическите връзки с Иран след ракетна атака
Борбата с българската олигархия може да остане само една мечта
Skoda се насочва към природен газ въпреки загубата на мощност
Радикална промяна за новия Hyundai Tucson – той е квадратен
Китайски гиганти пренасят спора си в Европа
Близо милион автомобила са изтеглени по странна причина
Brabus махна покрива на най-дивото си творение с V12
Синдикат: Категорично казваме "не" на либералния подход в училище
При риболов: Американка с три деца се удави, спасявайки 7-годишния си син
МОН предлага единен инструментариум за проследяване на детското развитие
Руски ветроход отплава към Северна Корея за необичайна "мисия на добра воля"
Демерджиев за иранската заплаха към "Безмер": Взети са всички възможни мерки