Правителството на Гърция внесе в парламента законопроект с нови мерки за икономии. Проектът влиза за обсъждане в пленарна зала в петък и ще бъде гласуван на 15 януари, съобщават електронните издания в южната ни съседка, цитирани от БТА.
Поредните мерки са поискани от кредиторите в замяна на очакван следващ транш в размер на 5,5 млрд. евро от спасителните заеми за Гърция.
Правителството уверява, че по линия на тези мерки няма да бъде орязано нито едно евро, докато опозицията твърди, че готвените от управляващите рестрикции за тази година са на стойност 1,9 млрд. евро.
Анализатори определят мерките като изключително болезнени. Сред тях са тези за ускорено уреждане на проблема с необслужваните заеми. За целта от правителството се иска да увеличи онлайн търговете за недвижимите имоти на длъжниците. Дълговете им се оценяват на близо 100 млрд.евро.
Друга мярка е свързана с промените в синдикалния закон, които предвиждат ограничения при свикването на стачки. Заложените в проекта регулации предвиждат стачки да се организират само при наличието на по-голямо синдикално мнозинство. За такова ще се смята гласувалите 50 плюс един членове на първоинстанционните браншови сдружения.
Проектът включва и още мерки за орязване на семейните надбавки и доходи, промени в трудовото законодателство, облекчени правила за уволнения на служители, релугалации за свободните професии и други.
Мерките са условие за финализиране на третия пореден преглед на гръцката спасителнва програма. По тях предстои да се произнесат и финансовите министри от еврозоната на срещата им на 22 януари.
При одобрение Гърция ще получи своя следващ транш от заемите по третата спасителна програма, от която страната иска да излезе успешно в средата на тази година без други кредитни споразумения.
Атина се надява траншът да бъде отпуснат в началото на февруари.


Район във Варна остава без вода днес
Варненски митничари задържаха голямо количество алкохол и тютюневи изделия
От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
ПП след изборите: Богдан Богданов за грешките, реформите и цените
Ново огнище на менингит в Рединг, студент почина
Задържаха двама, откраднали 500 евро от румънец
Млада жена на тротинетка е блъсната на пешеходна пътека в Пловдив