Церемонията по въвеждане в експлоатация на Трансанадолския газопровод (TANAP) ще бъде изтеглена с няколко седмици, става ясно от коментар на представители на азербайджанската газова компания Socar пред турското издание Hurriyet.
Причината са извънредните избори в Турция, насрочени за 24 юни. Първоначалните планове бяха газопроводът, част от Южния газов коридор, да заработи в началото на юли. Сега обаче точната дата е променена на 19 юни. Тя е била дискутирана по време на среща между турския президент Реджеп Тайип Ердоган с президента на Азербайджан Илхам Алиев, допълва Azer News.
TANAP е част от подкрепения от Европейската комисия проект за Южен газов коридор, по който трябва да се транзитира газ от Каспийския регион към Европа.
От Турция азерският газ ще продължи към Европа през Трансадриатическия газопровод (TAP), чрез който и България ще може да получава договорените преди години количества газ от находището "Шах Дениз" II.
Чрез Южния газов коридор Европа получава реална диверсификация на източниците и трасето на природния газ. През него на първо време ще бъдат транспортирани 16 млрд. куб. метра природен газ годишно. 10 млрд. от тях са предназначени за Европа, останалите количества ще останат в Турция.
При изграждането на допълнителни компресорни станции капацитетът на Южния газов коридор може да се увеличи двойно.
Общата дължина на TANAP е 1850 километра. Според оценки на медиите разходите за изграждането на газопровода са около 7,9 млрд. долара.
Предварителните разходи за строителството на следващия етап на трасето - ТАР, са 4,5 млрд. евро. Трасето на газопровода, което преминава през Гърция и Албания, е 878 километра, чието строителство върви по план, както уверяват от проектната компания.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?