fallback

Украйна натиска за членство в ЕС

Всяка империя в Европа завършва със сблъсък между Изтока и Запада, коментира украинският външен министър

15:07 | 25.08.21 г. 12

На 24 август Киев отпразнува 30 години от своята независимост от СССР, изправена пред военен конфликт в Донбас и анексирането на Крим от страна на Русия през 2014 година, пише европейското издание Politico. Външният министър на страната Дмитро Кулеба използва момента, за да подсети ЕС за украинската молба за членство.

"ЕС има нужда от амбиции", коментира той в интервю пред Politico на въпрос дали Брюксел трябва да изгради нова стратегия за Източното партньорство. "Проблемът на ЕС е, че той е потънал в своите вътрешни страхове и проблеми", допълва още Кулеба. Според него страхът е факторът, който унищожава общността отвътре.

В 21-ви век, във времето на конкуренцията между великите сили САЩ и Китай, ЕС няма друг избор и трябва да се изправи срещу тях. Затова и общността трябва да се разшири, да мобилизира колкото е възможно повече ресурси, за да може да се намеси в конкурентната битка.

"ЕС трябва да изпрати много просто послание: Украйна, Молдова, Грузия - вие сте част от нас и няма да поставяме крайни срокове, но вие ще бъдете членове на ЕС", категоричен е украинският външен министър. Той препоръчва подобно отношение и към Беларус.

Ето как Кулеба си представя посланието към Минск: "Беларус, вие сте в затруднения, но исторически сте част от нас, така че имаме стратегия за вас и ще я приложим".

"Русия винаги е имала стратегия за Беларус и Запада, не само за ЕС, а в същото време Западът никога не е имал стратегия за Русия. А какво се случва, когато нямате стратегия? Нещата се сриват", разказва още Дмитро Кулеба пред Politico.

Той коментира още, че ЕС е "уникална империя".

"Европейският съюз е първият в историята опит за изграждане на либерална империя, империя на основата на принципите на либерализма и свободата", смята Кулеба и предупреждава, че исторически всяка империя в Европа е завършвала със сблъсък между Изтока и Запада.

В момента Украйна се чувства в позиция да диктува на ЕС, коментира европейското издание. След седмица украинският президент Володимир Зеленски ще се срещне с американския президент Джо Байдън във Вашингтон. Двамата ще обсъдят украинските притеснения около "Северен поток 2". Преди дни в Киев пък беше германският канцлер Ангела Меркел, с която темата на разговорите беше същата.

В началото на седмицата в Киев се проведе и конференция, посветена на анексирането на Крим. В събитието участваха делегати от 40 държави, които подписаха декларация, настояваща за връщането на полуострова на Украйна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:29 | 14.09.22 г.
fallback