fallback

Руски сили окупираха най-голямата европейска ядрена електроцентрала

Реакторите на централата са защитени с дебели метални и циментови обвивки и са проектирани така, че да издържат на падане на самолет

10:37 | 04.03.22 г. 25
Автор - снимка
Създател

В петък руските сили окупираха площадката на най-голямата ядрена електроцентрала в Източна Украйна, за която се твърди също, че е и най-голямата в Европа. Ходът повиши залозите в инвазията на президента Владимир Путин, който бомбардира градове в цялата страна, предава Bloomberg.

Завладяването се случи, след като руски обстрел предизвика пожар в тренировъчен комплекс в централата в Запорожие. Службите за спешна помощ са потушили пожара и няма жертви. Украйна съобщи на Международната агенция за атомна енергия, че инцидентът „не е засегнал основно оборудване" и не е отчетена промяна в нивата на радиацията.

Президентът на САЩ Джо Байдън разговаря с украинския президент Володимир Зеленски, когато се появиха съобщенията за нападението. По-рано и двамата лидери призоваха Русия „да прекрати военните си действия в района", се казва в изявление на Белия дом.

„Европа трябва да се събуди", заяви Зеленски във видеопослание рано в петък, като добави, че е разговарял и с министър-председателя на Великобритания Борис Джонсън, германския канцлер Олаф Шолц и други лидери.

„Ако има експлозия, това ще е краят на Европа", добави Зеленски. „Само спешните действия на Европа могат да спрат руските войски".

Ракета е ударила блок №1 на атомната електроцентрала и украинското правителство търси повече яснота за евентуалните щети, заяви министърът на енергетиката Херман Халушченко пред Bloomberg рано в петък. Реакторите са „защитени от здрави защитни конструкции" и са безопасно спрени, заяви в изявление министърът на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм, като добави, че нейното министерство е активирало екипа си за реагиране при ядрени инциденти.

Държавната компания „Енергоатом", която управлява всички украински атомни електроцентрали, заяви, че позволява на служителите си да отидат на работа на обекта.

Първоначалните понижения на капиталовите пазари намаляха, докато търговците оценяваха сериозността на ситуацията около АЕЦ-а. Фючърсите върху индекса S&P 500 се търгуваха с 0,9% по-ниско, след като по-рано спаднаха с 1,7%. Златото намали по-ранното си поскъпване, тъй като търсенето на активи убежища отслабна.

Мариано Гроси, генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), разговаря с украинските власти и предупреди за „сериозна опасност", ако бъдат засегнати реакторите. Според уебсайта на централата тя осигурява около 20% от електроенергията на страната.

Фактът, че пожарът не е представлявал непосредствен риск за реакторите, „по никакъв начин не оправдава руските войски да обстрелват това съоръжение на атомната електроцентрала и да застрашават не само Украйна и околните страни, но и самата Русия, ако има някакъв вид експлозия", заяви в интервю за телевизия Bloomberg Роуз Готемьолер, бивш заместник-генерален секретар на НАТО. „Това е една от онези братоубийствени ситуации, които никой, дори Владимир Путин, не бива да желае".

Въпреки че министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба предупреди за бедствие, „10 пъти по-голямо" от това в Чернобил, анализаторите смятат, че това е малко вероятно. Ядрените реактори в Запорожие са с различен дизайн, с изолираща обвивка, и са модернизирани в съответствие с новите правила дори след аварията във Фукушима.

„Ако няма значителна военна повреда на многобройните им дублиращи системи за безопасност, реакторите би трябвало да останат в безопасно стабилно състояние", казва Лейк Барет, бивш служител в Комисията за ядрено регулиране на САЩ, който е участвал в почистването на ядрената централа Three Mile Island в САЩ.

Безопасност на реакторите

Ръководителят на украинския ядрен оператор заяви, че реакторите на централата, които са защитени с дебели метални и циментови обвивки, са проектирани така, че да издържат на падане на самолет. Атомните централи са оборудвани със системи за аварийно реагиране, които трябва да изключат реакторите, щом усетят вибрации от атаката, и имат резервни системи за захранване в случай на спиране на тока.

В електроцентралата „Запорожие" в украинския град Енергодар се намират шест 950-мегаватови реактора по съветски дизайн, построени между 1984 и 1995 г., с мощност 5,7 гигавата, достатъчни за захранване на повече от 4 млн. домове.

Телефонните обаждания до електроцентралата не са възможни в момента, а служителите на централата не отговарят на имейли с молба за коментар за ситуацията.

В дните, предшестващи удара, Международната агенция за атомна енергия обмисляше създаването на 30-километрова зона за изключване около всички украински реактори, отчитайки безпрецедентния характер на бойните действия, които се водят в и около съоръженията. Никога досега не е имало военна атака срещу действаща ядрена централа, твърдят анализатори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:04 | 14.09.22 г.
fallback