Китай е готов през следващите 10 години да инвестира 250 млрд. долара в Латинска Америка, предаде Ройтерс, позовавайки се на изказване на премиера Си Дзинпин.
Китайският лидер направи изявлението си в четвъртък по време на церемонията по откриването на първия министерски форум Китай-SELAC (Общността на латиноамериканските и карибските държави), който се провежда днес и утре.
"Уверен съм, че тази среща ще даде плодотворни резултати и ще бъде положителен сигнал за задълбочаване на сътрудничеството между Китай и страните от Латинска Америка. Тя ще има важно и трайно въздействие върху насърчаването на сътрудничеството като цяло за просперитет в целия свят", каза Си Дзинпин.
Той отбеляза също, че през следващите десет години двустранната търговия между Китай и страните от Латинска Америка може да достигне 500 млрд. долара. Китай и страните от Латинска Америка ще си сътрудничат в областта на енергетиката, развитието на инфраструктурата и иновациите, добави премиерът.
Си подчерта, че основните резултати от двудневния форум ще бъдат приемането на 5-годишен план за цялостно сътрудничество, както и развитието на регулаторната рамка на механизма на взаимодействие на форума, съобщи агенция Синхуа.
Според експерти сътрудничество между Китай и много страни от Латинска Америка е от взаимна полза и в интерес на двете страни. Поднебесната империя, която се нуждае от природни ресурси, купува суров петрол от Венецуела, мед от Чили и Перу и соя от Аржентина и Бразилия. В замяна, страните от Латинска Америка получават милиарди долари китайски инвестиции в своята икономика и дългосрочни заеми.
В сряда по време на среща Си Дзинпин и президентът на Венецуела Николас Мадуро се споразумяха да разработят съвместни проекти на обща стойност над 20 млрд. долара. В същото време Еквадор получи заем от Китай на обща стойност 7,53 млн. долара.
SELAC, която събира 33 страни в региона, без САЩ и Канада, бе създадена в края на 2011 г.


България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Фондовете ще навлязат на жилищния пазар у нас до 10 г., засега все още са мираж
Козметиката може да е следващата мека сила на Китай
Фермерите в Уганда се противопоставят на петролопровод на стойност 5 милиарда долара
Ед Ярдени за инфлацията, цените и войната в Иран - Част 2
Ед Ярдени за инфлацията, цените и войната в Иран - Част 1
15 чудесни коли на старо, по-евтини от почивка в Слънчев бряг
Изоставена Toyota Land Cruiser възкръсна след години в гората
Суперколата на BYD: За европейци - 200,000 евро, за китайци - 64,000
Купена за 400 долара, тази кола струва 3 милиона днес
Прогрес: Volkswagen замени модерните косачки с... овце
Миков: Не само Пеевски, да проверят средствата на всички депутати
Русия произвежда едва 65% от необходимото гориво за потребителите
Слави Трифонов: Румен Радев страда от раздвоение на личността
Лавров: Украйна действа в Африка срещу държави, приятелски настроени към Русия
Джей Ло грабва погледите по прозрачна рокля
преди 11 години Е така се създава трайно влияние в бившия заден двор на чичо Сам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар