Парите, които се изливат от развиващия свят, не са причина за безпокойство за финансовите пазари, тъй като ще бъдат в подкрепа за развитите страни, смята популярният инвеститор Денис Гартман.
Развиващите се пазари отчетоха рекордни изходящи потоци според новите данни от измерителя на финансови потоци EPFR Global, които показаха, че средствата са спаднали с най-бързия си темп от 2008 г. насам.
Но вместо да държат тези пари в брой, инвеститорите ги насочват към Северна Америка и Европа, където политическата обстановка е по-стабилна, каза пред CNBC редакторът и издател на The Gartman Letter.
"Аз всъщност мисля, че ако парите си тръгват от Китай и от развиващите се пазари, ще си зададем въпроса: "Къде да отидат?". "Умните" пари ще си кажат: "Аз отивам там, където доходността е най-добрата, когато политическите обстоятелства са малко трудни за разбиране", каза Гартман.
Приблизително 9,3 млрд. долара изтекоха от развиващите се пазари от понеделник до четвъртък тази седмица, съобщи EPFR. От цялата сума 7,1 млрд. долара са средства от Китай.
Новината дойде, след като по-рано този месец Credit Suisse предупреди, че китайският фондов пазар в момента е надценен с 23% и има потенциал за спад с 15 на сто в доларово изражение до края на годината.
Тази седмица MSCI избра да не включва китайските акции в своя глобален индекс, следящ развиващите се пазари, посочвайки трудния достъп до пазара. Ако компанията бе решила да ги включи, милиарди долари от пасивните фондове щяха да бъдат насочени към китайски акции.


Корпорация "КУБ": Действаме изцяло в рамките на закона!
Зам.-кметът на Варна: Приемните родители трябва да имат право да избират между граждански и трудов договор
Председателят на ВХРА за "Евровизия": Дара ще напълни хотелите и във Варна
Валидират пощенска марка по повод 100 годишнината на ММФ "Варненско лято"
Фар Шабла отваря врати за посетители по повод 170-годишния си юбилей
К. Георгиев: Китай ще отвоюва сериозен пазарен дял от САЩ в областта на AI
Тръмп едва ли ще загуби Камарата на представителите, но може да не запази Сената
Лятна изненада - Къмпинг „Градина“ подарява още една нощувка през септември
Китайската икономика започва разочароващо второто полугодие
Медта се насочва към рекорд в Лондон заради напрежението в доставките
Ексцентрици посегнаха на Chiron и Mistral и взривиха представите за лукс
Porsche пусна брутален GT2 RS в чест на култовия Моби Дик
Ford показа най-екстремния открит Mustang в историята
Отбор от MotoGP си търси нов пилот с... обява
Промяна за историята: MINI Cooper преминава към задно предаване
Хакнат: Анди Бърнам разменял съобщения с човек, представящ се за Сузи Уайлс
12 пострадаха при катастрофа, заради излязло на пътя диво прасе
Димитър Николов отсече: Няма да се кандидатирам за президент
преди 11 години ''китайският фондов пазар в момента е надценен с 23% '' - не е много Следващата икономическа криза: нов дот-ком балон, срив на еврото или задлъжнялост до живот? - http://***.capital.bg/biznes/finansi/2015/06/09/2549118_sledvashtata_ikonomicheska_kriza_nov_dot-kom_balon/Следващата икономическа криза: колапс в петролната индустрия, сриване на фондовия пазар или дълговете на Китай? - http://***.capital.bg/biznes/finansi/2015/06/03/2545745_sledvashtata_ikonomicheska_kriza_kolaps_v_petrolnata/Аз съм ги обобщил нещата като 3 планетарни катастрофи и съм обяснил подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231 отговор Сигнализирай за неуместен коментар