Пекин е изтеглил 180 хил. стари и замърсяващи автомобила от пътищата през първите четири месеца на годината като част от усилията за справяне със задръстванията и замърсяването на въздуха, съобщава службата за околна среда на китайската столица, цитирана от Ройтерс.
Според план за действие, публикуван през 2015 г., Пекин трябва да премахне общо 1 млн. стари автомобила в периода 2013-2017 г. За да изпълни целта, местната администрация трябва да изтегли от пътищата 300 хил. автомобила тази година.
Пекинската служба за опазване на околната среда съобщава, че в столицата има общо 5,7 млн. автомобила, които са причината за половината от емисиите азотни оксиди - една от основните причини за смога в мегаполиса.
"Трафикът е причина за 31% от фините прахови частици в Пекин", съобщи министърът на околната среда Чън Цзинин по-рано тази година.
Градът обеща извънредни мерки тази година, за да изпълни целите за подобряване качеството на въздуха в китайската столица след засилването на смога в региона през януари и февруари.
Средната стойност на фини прахови частици достигна 95 микрограма на кубичен метър в Пекин през първите два месеца на годината, което е с 69,6% повече, отколкото през същия период миналата година.
Световната здравна организация препоръчва равнището на концентрация да бъде до 10 микрограма.
Градът цели да понижи средната стойност до 60 микрограма през тази година, което е с 25% по-малко спрямо равнището от 2012 г.
/БТА/


Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
Тръгна петиция против отдаването на кортовете в "Чайка" на частни клубове
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ
Рецептата Dnes: Пълнена скумрия с орехи за Никулден
Ген. Атанасов: Ако този вот на недоверие не мине, ще се усилят протестите
Мирослав Великов победи в "Игри на волята", грабна чек за 100 000 лв.