Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви днес, че с премиера на Япония Шиндзо Абе са се договорили да засилят военноморските връзки в Индо-Тихоокеанския регион и споделят опасенията си за нарастващото напрежение в Близкия изток, предаде Асошиейтед прес.
Макрон, който е в Токио преди срещата на върха на Г-20 в Осака, заяви на съвместна пресконференция, че се надява напрежението заради търговския спор между САЩ и Китай да намалее на срещата на върха, предава БТА.
Двамата лидери обсъдиха ядрените програми на Северна Корея и Иран и въпросите, които ще бъдат повдигнати на срещата на високо равнище на Г-20.
Макрон каза, че с Абе са единодушни за необходимостта да се осигури проверима и необратима денуклеаризация както в Иран, така и в Северна Корея. "И по двете теми имаме обща гледна точка и реална воля да постигнем колективна сигурност чрез непридобиване на ядрени оръжия или пълна, проверима и необратима денуклеаризация", каза Макрон.
Абе каза, че опазването на безопасността на Ормузкия проток също е от решаващо значение. По време на неотдавнашното му посещение в Техеран, с което се надяваше да намали напрежението между Иран и САЩ, беше нападнат японски петролен танкер. Всичките 21 членове на екипажа останаха невредими.
"Осигуряването на безопасност на корабоплаването в Ормузкия проток, който свързва Европа и Азия, е изключително важно за мира и стабилността на международната общност, включително Япония и Франция", каза Абе.
Запитан за бившия ръководител на компаниите "Нисан" и "Рено" Карлос Гон, обвинен във финансови злоупотреби, Макрон каза, че се придържа "към принципа на презумпцията за невинност и правото на защита". Той също така заяви, че Франция е отговорна за защитата на важна компания и нейните служители от отрицателно въздействие и за утвърждаване на "стабилността" на "Рено" и на съюза "Рено-Нисан".
Макрон каза, че повишеното напрежение, предизвикано от търговския спор между САЩ и Китай, също е глобален проблем. "В момента има много високо напрежение между САЩ и Китай, така че ми се иска по време на Г-20 да има преговори, които да дадат възможност за успокояване на тези напрежения", коментира той.
"За мен решението на проблемите, с които се сблъскваме, не е в двустранните споразумения, не е в заобикаляне на международните правила, не е в протекционизма, а е в модернизирането на многостранната търговска рамка", каза Макрон.
Япония и Франция също така представиха петгодишна пътна карта за сътрудничество, насочена към морската сигурност, особено в Индо-Тихоокеанския регион, където Китай действа все по-настъпателно. Те също така се споразумяха да насърчат сътрудничеството в областта на отбранителните технологии, Космоса, науката и технологиите.


Десислава Атанасова опроверга Демерджиев за полета на 5 април 2024 г.
Тежката артилерия на ринга на SENSHI 32 - Франческо Джая срещу Нейтън Кук
Варненски дилър на фентанил продължава да "търка наровете" в ареста
Над 2,2 млн. български салати и айсберг ще достигнат до клиентите на Kaufland през тази година
Тръбопроводи и помощта за Украйна разделят съюзниците преди срещата в Анкара
Индия и Япония ще задълбочават отношенията си
Левски и ЦСКА с огромно предимство в Европа
Bloomberg TV Bulgaria: България може да избегне воден режим с по-добро управление на водата, смята учен от БАН
TaxiMe: Най-голямата инвестиция е промяната в мисленето
Вътрешният сенник не е най-доброто решение в летните жеги
Rolls-Royce направи яхта на колела
В Русия се редят на опашка за „пиратски“ BMW-та
Първа фатална катастрофа с камион на Tesla
Маслото мирише на изгорели газове – трябва ли да се притеснявате?
Демерджиев към Стоянов: Сигналите му станаха монотонно известни
Бюджетният дефицит към юни е най-големият от 16 години насам
Стоянов пита: Кой разреши да се ползва системата PNR за пътуванията на Пеевски?
Иво Христов: Комисията по досиета изпълни мисията си
Кой ходи в Гърция: У нас хапваш за 75 евро, там - за 104 евро