Полицията в Хонконг използва сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращи против правителството, съобщава Ройтерс.
Ожесточените протести, които продължават вече няколко седмица, тласнаха Хонконг към най-сериозната политическа криза от десетилетия, като създават сериозно предизвикателство за централното правителство в Пекин.
Днес активисти преминаха през града, а хиляди хора се стекоха на терминала за пристигащи полети на летището за втори пореден ден. На други места в града полицията демонстрира ново желание бързо и принудително да прочиства улиците от протестиращи.
Силите на реда използваха сълзотворен газ без предупреждение малко след като стотици активисти преминаха през квартал Тай По в северната част на територията и барикадираха отсечка в квартал Тай Вай.
Протестиращите се разпръснаха, а вредният дим изпълни също станцията на метрото в квартала и насълзи очите на пътуващите във влаковете.
„Ако правителството мисли, че ще се откажем и няма вече да излизаме на улицата, то греши“, заяви 20-годишният студент Крис Вон.
„Кери Лам разпространява лъжи и ни обвинява за разрушаването на икономиката на Хонконг. Но тя е тази, която разрушава Хонконг. Ще продължим да се борим…, но също така ще бъдем умни и ще ги сломим“, допълни младежът.
В същото време Китай поиска от авиокомпанията в града Cathay Pacific Airways да уволни замесените в демонстрациите служители. Един от пилотите на компанията беше арестуван миналата седмица.
Младите хора са на предни позиции на протестите, тъй като са разтревожени от ерозирането на свободите в Хонконг заради Китай и от проблеми като неравно разпределение на богатството в града. В демонстрациите обаче участват и възрастни хора.
Хиляди активисти се стичат и на терминала за пристигащи полети за втори пореден ден, като някои от тях седят и скандират лозунги, а други държат протестни постери и посрещат пристигащите пътници. Няма информация за нарушени полети.
Протестите започнаха, след като правителството в Хонконг опита да приеме законопроект за екстрадицията, който щеше да разреши изправянето на жители на града пред съда в континенталната част на Китай.
Законопроектът беше замразен, но протестиращите разшириха исканията си и сега настояват за по-голяма демокрация и оставка на Лам.


Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Авария остави район на Варна без вода днес в събота
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Империята на китайските пристанища, част 1
Империята на китайските пристанища, част 3
Fitch понижи перспективата за Унгария до „негативна“ заради предизборния бюджет
Новата стратегия за сигурност на Тръмп атакува съюзниците, а не враговете на САЩ
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Опра Уинфри демонстрира талия на оса, след като отслабна драстично
Путин и неговите роли: Какво са знаели германските тайни служби?
Генерациите в сблъсък: защо днешните различия са толкова остри
БСП включи задна скорост, остава в управлението
Земетресение разлюля Румъния тази сутрин