След силните повишения вчера, борсовите индекси в САЩ отново поеха надолу, повлияни от поредния ход за затягане на паричната политика в Китай
Междувременно председателят на Федералния резерв Бен Бернанке защити във Франкфурт паричната политика на централната банка на САЩ по време на конференция, организирана от Европейската централна банка.
В началото на този месец Федералният резерв реши да инжектира още близо 600 млрд долара в банковата система на САЩ чрез покупката на държавни ценни книжа. В речта си Бернанке защити програмата за изкупуване на активи и посочи, че стратегията е дала добър резултат в миналото и може да помогне за намаляване на безработицата в САЩ.
Ценово-претегленият Dow Jones Industrial Average се понижава с 0,1% до 11 169,72 пункта в първия час и половина от търговията. По-широкият S&P 500 губи 0,2% до 1 194, 32 пункта, а индексът на всички компании от Nasdaq – Nasdaq Composite, губи 0,1% до 2 511,03 пункта.
Днес няма важни икономически данни за САЩ и индексите се движат главно под влияние на очакванията за повишение на основния лихвен процент в Китай.
Според анализатори това може да се случи още този уикенд.
Централната банка на Китай увеличи за пети път през тази година процента на минималните задължителни резерви за големите търговски банки в страната днес. Те нарастват с още 0,5 процентни пункта като част от мерките за изтегляне на ликвидност от икономиката.
Сесията в четвъртък завърши със силно повишение на трите водещи индекса от 1,5% заради силния борсов дебют на General Motors. Автомобилната компания привлече 20,1 млрд. долара от своето първично публично предлагане в сряда, което го направи най-голямото в историята на САЩ.
В сутрешната търговия акциите на General Motors поевтиняват с 1,7% до 33,60 долара.
В същото време акциите на Dell поскъпват с 1,7% до 13,90 долара, след като обяви над 140% увеличение на своята печалба през миналото тримесечие.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Изкуственият интелект променя биологичните оръжия: Светът не е готов за новата заплаха
38 случая и четири жертви на западнонилската треска в Северна Македония
Намериха обгорено тяло във френско лозе, смята се, че е на TikTok инфлуенсърка
Зеленски постави ключови задачи пред новия военен министър на Украйна
Пленени руски танкове Т-72 отиват в музеи: Украйна ги дарява на пет държави от НАТО