fallback

Фед не е вдигнал лихвите през септември, въпреки "разумните аргументи" за обратното

Някои от членовете на Федералната комисия за отворените пазари смятат, че трябва да се изрази нуждата от неотложност за увеличаването на лихвените нива

21:52 | 12.10.16 г. 7

Федералният резерв на САЩ се е въздържал от увеличаване на лихвите през септември, въпреки наличието на “разумни аргументи” в подкрепа на обратното. Това се вижда от протокола от заседанието на членовете на Федералната комисия за отворените пазари, цитирано от MarketWatch.

Заради това решение на Фед някои от членовете смятат, че съвсем скоро трябва да има ръст на лихвите, става ясно от документа.

Същите членове настояват и за използването на нов езиков стил при изготвянето на становището на Фед след редовните заседания, така че да се отрази нарастващата нужда от неотложност по отношение увеличението на лихвите.

В протокола е записано, че се засилва необходимостта от увеличаване на лихвите в САЩ, но Фед е решил да изчака за момента, за да получи “допълнителни доказателства” за увеличаването на заетостта и ръста на инфлацията.

Някои от членовете на комисията смятат обаче, че това твърдение може да се тълкува неправилно, тъй като може да се възприеме, че времето, а не доказателствата, ще е фактор при вземането на решенията за лихвените нива.

От протокола обаче не се вижда защо по-голямата част от членовете на Федералната комисия за отворените пазари са подкрепили решението лихвите да не се увеличават.  Вероятно те са се повели по прогнозите за инфлацията.

Някои от членовете на комисията отбелязват, че вече има признаци за развиващ се инфлационен натиск. Поне засега обаче официалните прогнози на Федералния резерв на САЩ са, че ръстът на потребителските цени ще се приближи към целта от 2% към 2019 г.

Според повечето от членовете на комисията ръстът на заетостта също не е достатъчно удовлетворяващ, за да се пристъпи към вдигане на лихвите. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:36 | 12.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още