fallback

Рекс Тилърсън засега не се отказва от санкциите срещу Русия

Администрацията на Тръмп ще преразгледа решенията на Обама за политиката спрямо Куба, коментира номиниранията за държавен секретар на САЩ пред Сената

09:15 | 12.01.17 г. 5
Автор - снимка
Редактор

Номинираният от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за държавен секретар Рекс Тилърсън засега не се отказва от санкциите срещу Русия, стана ясно от изслушването му пред Сената.

Тилърсън коментира, че се надява Държавният департамент да има възможност да използва гъвкаво всякакви санкции срещу Русия, които могат да бъдат въведени от Конгреса, предава БТА, като се позовава на руската информационна агенция ТАСС и Ройтерс.

"Ако бъда утвърден на поста, то аз ще бъда готов да взаимодействам с целия състав на тази комисия, особено при разработването на нови санкции", каза Тилърсън.

„При това бих се надявал, че изпълнителната власт и Държавният департамент в мое лице, ако бъда утвърден, ще имат свобода на действията при прилагането на такива санкции, за да могат те да водят до коригиране на руските позиции“, допълни той.

"Ако те вече са въведени и носят наказателен характер, то това може само да ни лиши от някои възможности да ги използваме като инструмент за промяна на позициите на руското правителство", добави Тилърсън.

Той изрази готовност да подкрепи предоставянето на смъртоносни отбранителни оръжия на Украйна, "за да може тя да се защитава от разширяването на руската агресия". Говорейки конкретно за наложените вече от САЩ санкции спрямо Москва заради събитията в Украйна, той препоръча "съхраняване на статуквото, докато не успеем да пообщуваме по-плътно с Русия и да изясним какви са нейните намерения". 

Тилърсън каза още, че следващата администрация на САЩ не планира да променя отдавнашната американска политика на "един Китай". На Пекин обаче трябва да бъде изпратен ясен сигнал, че изграждането на изкуствени острови в Южнокитайско море трябва да бъде прекратено и че няма да му бъде позволен достъп до тези острови и разполагане на военни съоръжения на тях.

Той сравни изграждането от Китай на такива острови с "руското завземане на Крим". 

Кандидатът за държавен секретар посочи още, че следващата американска администрация, встъпваща в длъжност на 20 януари, планира да преразгледа всички неотдавнашни решения на Вашингтон, отнасящи се до политиката спрямо Куба. Той посочи по-конкретно промените "в статута за пътуване на американски граждани в Куба, а също и бизнес дейността в Куба".

Той отбеляза, че би препоръчал на новия президент да използва правото си на вето по законопроекти за еднострана отмяна на търговско-икономическото ембарго срещу Хавана и за пълно снемане на ограниченията за пътуване на американски граждани на острова, ако Конгресът приеме такива документи.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:21 | 14.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още