Предстоящото посещение на саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман във Великобритания и САЩ може да приключи с решение къде ще бъде листнат петролният гигант Saudi Aramco в момент, когато източници казват, че шансовете на Лондон и Ню Йорк намаляват, пише Ройтерс.
Двата финансови центъра отдавна се спрягат като основни варианти за първичното публично предлагане. И все пак това може да не е така, тъй като Хонконг се очертава като все по-вероятен компромис, защото Рияд иска да помогне на азиатските държави, които се очаква да се превърнат в „крайъгълен камък“ за инвеститори, включително Китай и Япония.
Разбира се, както Лондон, така и Ню Йорк, все още са на картата с възможности, но по-големите изисквания за разкриване на „чувствителна“ информация за Aramco, отколкото в Хонгонг се счита за недостатък според някои саудитски служители и съветници.
Окончателното решение трябва да бъде взето от принц Мохамед, който ръководи икономическата и петролната политика на кралството, посочват източници.
Сложността на регистрацията, правните опасения и противоречивите препоръки на различните съветници забавят вземането на решение, казват още информаторите на агенцията.
Saudi Aramco все още обмисля своите възможности за международно листване, като отказва да коментира повече. Лондонската и Нюйоркската фондова борса също отказват коментар.
Принц Мохамед ще пристигне в Лондон в сряда за разговори с британския премиер Тереза Мей и други министри в първото си пътуване до Великобритания, откакто беше обявен за наследник на престола миналото лято.
Очаква се той да посети САЩ от 19 март до първата седмица на април, където ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп, като ще обиколи Ню Йорк, Бостън, Хюстън и Сан Франциско.
И Мей, и Тръмп искат да привлекат страната за IPO-то на петролния гигант, което може да бъде най-голямото в историята. Старши саудитски чиновници, включително министърът на енергетиката Халид ал Фалих и главният изпълнителен директор на „Aramco” Амин Насър, вероятно ще придружат принца в чуждестранната му обиколка.
В опит да привлече Aramco Великобритания предложи да се разхлабят правилата за регистриране на държавни компании, като се създаде нова категория за тях.
"Британците искат стратегически партньор след Brexit", казва друг източник, запознат с пътуването на принца.
През ноември Тръмп публично се обърна към Саудитска Арабия с призив да листне акциите на Aramco в САЩ, определяйки операцията като приоритет за Вашингтон.


Жълт код във Варна заради много студено време
Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
Унгарската Mol ще купи дела на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
Mazda спира два от малките си модели
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Екокатастрофа до Карлово, хиляди мъртви риби
Ким Чен-ун уволни вицепремиер заради "некомпетентността" на чиновниците
Александър Маринов: Не виждам партньор на Радев от партиите в сегашния парламент
Снежна буря в САЩ доведе до катастрофа със 100 превозни средства
Мароко сезира ФИФА за изваждането на Сенегал на финала