fallback

Главоболията на САЩ със старите плутониеви бойни глави

Трябва да бъде намерено сигурно хранилище за радиоактивното вещество, коментират щатските физици

20:53 | 20.04.18 г. 6

В отдалечен завод в Амарило, Тексас, работници извършват една от най-опасните работи в американската индустрия - отстраняват на ръка плутония от извадени от употреба бойни глави, пише Ройтерс. Разбира се, работата се извършва при строги правила за сигурност, но едно трепване на ръката може да означава бедствие.

Плутоният се оказва едно от най-големите главоболия за Министерството на енергетиката на САЩ, отбелязва агенцията. В цялата страна има 54 тона излишен плутоний. Заводът Pantex край Амарило е само едно от местатаq в което се обработва радиоактивният метал. В него се съхранява толкова много плутоний, че е достатъчно да се произведе бомба, която да причини експлозия с мощност от хиляди мегатона. И всеки ден идват допълнителни количества.

В завода се унищожават стари бойни глави, за да не бъдат нарушени договорите с Русия от 2010 година за намаляване на ядрените оръжия. И двете страни определиха брой, но междувременно произвеждат нови и по-смъртоносни ракети и трябва да унищожават старите, допълва още Ройтерс.

Количествата, които трябва да бъдат унищожени, изглеждат сюреалстично - през 1967 година САЩ достига своя пик от 37 хил. ядрени бойни глави, а СССР достига рекорда си през 70-те години - 45 хил. бойни глави.Това са количества, които могат да унищожат Земята хиляди пъти.

По данни на американското Министерство на енергетиката Русия и САЩ заедно имат за унищожаване 68 тона плутоний - количество, достатъчно за производството на 17 хил. ядрени оръжия. Вашингтон обаче още няма план какво да направи със своя дял.

Физиците в САЩ коментират, че е наложително бързо да бъде намерено хранилище за плутония. Радиоактивното вещество има период на полуразпад от 24 хил. години. В един все по-несигурен свят, терористични заплахи и увеличаващо се международно напрежение, рискът плутоният да бъде използван е голям.

САЩ не са започнали да изготвят безопасно хранилище за плутония - то трябва да бъде на 2 хил. фута под земята. Повечето от плутония в страната обаче се съхранява в сгради в Южна Каролина.

Енергийното министерство има малък подземен изследователски център в Ню Мексико, където се съхраняват радиоактивни вещества. През лятото на 2017 година енергийният министър Рик Пери съобщи пред Сената, че има запитване до властите в щата за увеличаването на площта на центъра, но екологични организации се противопоставят на тези планове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:57 | 12.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още