Изплащането на дивиденти от най-големите световни компании през 2020 г. ще спадне със 17,5% - 20%, което се равнява на около 263 млрд. долара, в резултат на коронавирусната криза, прогнозира инвестиционната компания Janus Henderson.
Въпреки че прогнозата показва по-малък спад в дивидентите, отколкото се опасяваха анализаторите в началото на пандемията с COVID-19, той ще бъде най-големият от поне 2009 г. насам след световната финансова криза.
Дивидентите са основен източник на доход както за публичните, така и за частните пенсионни фондове, но компаниите, опитващи се да се справят с кризата, ги намаляват с 55 млрд. долара, или 11,4%, през третото тримесечие. Това следва понижението от 108 млрд. долара, или 22%, между април и юни, когато несигурността на пандемията достигна своя връх.
„В най-добрия случай ще имаме годишен спад от 17,5% до 1,20 трлн. долара. В най-лошия случай основните дивиденти ще се стопят с 20,2% до 1,16 трлн. долара “, коментира инвестиционната компания.
дивиденти
„Това е най-лошата година от световната финансова криза“, заяви Джейн Шомаке, инвестиционен директор на „Janus Henderson“.
„Ако животът започне да се връща към някаква форма на нормалност, дори някои от най-тежко засегнатите компании (като туристически, развлекателни и търговски фирми) ще могат да започнат да изплащат дивиденти отново“, не изключва той.
Разбити по сектори, най-лошият спад през третото тримесечие е на компаниите, ориентирани към потребителите, като производителите на автомобили и развлекателните компании ще отчетат най-големи съкращения в дивидентната политика.
Медиите, космонавтиката и банките също бяха сериозно засегнати, докато фармацевтичните продукти, производителите на храни и търговците на дребно обявиха по-големи дивиденти.
Географски, британските банки и петролни компании отчитат 42% спад на дивидентите, докато банковите дивиденти в Австралия се свиват с 40%.
Плащанията към инвеститорите в американски компании са намалели с 3,9%, а при японските компании плащанията към акционерите са намалели с 16%, като износителите бяха особено силно засегнати.
Технологичните гиганти до голяма степен се отърваха невредими от пандемията, като Microsoft ще раздаде 10% по-висок дивидент към края на четвъртото тримесечие.
дивиденти


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Как да разберете дали наистина сте влюбени в партньора си - 10 знака
Димитър Ганев: Радев няма време да регистрира партия, ще участва на изборите с коалиция
Китай разкрива H-20: Как стелт бомбардировачът може да пробие отбраната на САЩ в Тихия океан
Световните агенции за Радев: Задълбочаване на кризата и пренареждане партийната система
Кейтлин Дженър одобрява Тимъти Шаламе за дъщеря си Кайли