fallback

САЩ забраниха на американски банки покупката на руски облигации

Решението е част от по-широки санкции срещу Русия, които включват глоби и експулсирането на десетима руски дипломати

21:01 | 15.04.21 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Конфронтацията между Русия и Запада продължава да расте. Сега става въпрос за хакерска атака, приписвана на Москва. Непосредствено преди президентът на САЩ Джо Байдън да заповяда експулсирането на десетима руски дипломати и допълнителни санкции в четвъртък, Кремъл заплаши с остър отговор.

Външният министър Сергей Лавров, който вече беше разпоредил на руския посланик да се върне от Вашингтон заради санкциите след отравянето на руския опозиционен лидер Алексей Навални, дори не изключи прекъсването на дипломатическите отношения.

Заради мащабна руска хакерска атака срещу съоръжения в САЩ, която стана известна през декември, Байдън разпореди по-рано през деня експулсиране на десетима руски дипломати от Вашингтон, петима от които според Белия дом работят за руските тайни служби.

Освен това бяха санкционирани шест руски технологични компании, които според американските данни са подкрепяли тайните служби на Москва, както и 32 други компании, организации и хора. Най-жестока обаче е забраната към американските банки да купуват в бъдеще руски държавни облигации. „Санкциите са в координация с Европейския съюз, Великобритания, Австралия и Канада“, съобщава Белият дом. В навечерието на очакваните санкции от новия президент на САЩ Джо Байдън чуждестранните инвеститори масово разпродаваха руски дълг. В резултат на това министерството на финансите на Москва дори трябваше да повиши лихвените проценти върху деноминираните в рубли дългови ценни книжа (OFZ), които доскоро бяха много популярни сред западните фондове.

САЩ забраняват на банките да купуват руски държавни облигации

Делът на сделките на чужденците от OFZ въпреки това падна в началото на април под 20 процента за първи път от 2015 г. Сега анализаторите предполагат широкомащабно излизане, поне от страна на американските фондове.

Покупката на така наречените еврооблигации, емитирани в западни валути от руската държава и контролирани от държавата компании като Газпром и Роснефт, вече беше забранена за граждани на САЩ след анексирането на украинския полуостров Крим през 2014 г.

В резултат на това Русия все повече разчита на облигации, деноминирани в рубли, и наскоро ги увеличи до общо 152 милиарда евро. Сега правителството на САЩ забранява на американските банки да купуват нови руски държавни облигации, емитирани от юни. Руското правителство осъди новите санкции като „незаконни", както обяви  говорителят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков в четвъртък преди налагането на санкциите на САЩ. Той също така постави под въпрос дали Путин ще присъства на среща на върха, предложена от Байдън. "Особена и необикновена заплаха"

Русия е „особена и извънредна заплаха" за САЩ, подчерта Байдън. Неговият съветник по националната сигурност Джейк Съливан нарече новите американски санкции "значителен и достоверен отговор" на руската намеса в последните американски избори и масираната руска хакерска атака срещу американските власти и западни компании, станала известна точно преди Коледа. Мерките са „подходящи" и не става въпрос за „ескалиране на ситуацията", каза Съливан пред американската телевизия CNN. 

Той потвърди, че САЩ не искат да прекратят отношенията с Русия, но могат да работят заедно по въпроси като разоръжаването и защитата на климата въпреки различията им. „Можем да намерим курс, който не създава цикъл на конфронтация", каза Съливан.

Според външнополитическите експерти в Москва обаче сега двустранните отношения стават по-студени. От месеци Русия провежда политика на отделяне от Запада и обръщане към Китай.

Operation Sunburst

Едномесечната хакерска атака под названието Operation Sunburst бе насочена към Министерството на финансите на САЩ, Министерството на търговията, Министерството на вътрешната сигурност, Държавния департамент, части от Пентагона и дори агенцията за ядрени оръжия, както и множество компании в Америка и Европа. Според разследвания на Handelsblatt сред тях са били Siemens и Deutsche Telekom.

Хакерите са получили достъп до компютрите, използвайки широко използвания софтуер от американската компания Solarwinds.

Софтуерът на Solarwinds предлага специални инструменти, които държавните агенции и компании могат да използват за наблюдение на своите мрежи. Поради тяхното значение за сигурността на данните, програмите на Solarwinds имат широк достъп до вътрешните мрежи на организациите и по този начин са идеалният достъп за хакери до чувствителни данни на офиси и компании.

На фона на очертаващото се втвърдяване на отношенията между Русия и САЩ на карта е заложена и стабилността в Източна Европа. На границата с Украйна руската армия от седмици увеличава капацитета си и струпва десетки хиляди войници и военни технологии. Киев се опасява от ново нахлуване, подобно на това от 2014 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:03 | 14.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още