След поредните рекорди от петък водещият индекс на Wall Street Dow Jones Industrial и по-широкият S&P 500 леко отстъпиха в началото на седмицата. Dow пое надолу с 0,3 % в понеделник, а S&P се понижи с 0,1% до. Технологичният Nasdaq 100 добави 0,2 на сто.
Dow и S&P 500 затвориха на рекордно високи нива в петък след позитивен доклад за заетостта. Министерството на труда заяви, че икономиката на САЩ е добавила 943 хиляди работни места през юли. Икономистите очакваха 845 хиляди нови работни места миналия месец, според оценките на Dow Jones. Безработицата спадна до 5,4%, под очакванията от 5,7%.
Признаците за силно икономическо възстановяване обаче биха могли да подтикнат Федералния резерв да оттегли мерките си за парична подкрепа и да се подготви за свиване на програмата си за изкупуване на облигации. Защото: „Става все по-очевидно, че Федералният резерв на САЩ ще инициира обрат в паричната политика през четвъртото тримесечие“, пише Commerzbank. Ако Фед действително скоро предприеме по-рестриктивен курс, на фона наперспективата за повишаване на лихвените проценти облигациите могат да се проявят във все по-благоприятна светлина в сравнение с акциите.
Настроението се помрачава и от нарастващия брой случаи на коронавируса. „Делта вариантът е особено лоша новина и пазарът е малко предпазлив въпреки добрия доклад за пазара на труда“, казва Томас Хейс, мениджър в Great Hill Capital.
Решаващият фактор според него сега е развитието на инфлацията, за която в сряда ще бъдат представени нови данни. В този контекст акцентът е върху срещата на водещите представители на Федералния резерв на САЩ в Джаксън Хоул в края на месеца. „Пазарът се опитва да предвиди дали Фед ще промени тона си и евентуално ще се заговори за забавяне на темповете на покупките на активи по-рано“, каза Хейс, цитиран от Handelsblatt.
Борсовите посредници също така оценяват очаквания законопроект за инфраструктурата с обем от 1 трилион долара, който може да бъде гласуван във вторник. През уикенда пакетът бе постигнал напредък в Сената на САЩ.
В Dow при липсата на корпоративни новини акциите на Microsoft достигнаха рекордно високото ниво от 291,55 долара, но след това поеха надолу. В крайна сметка те приключиха със слаб минус. Акциите на петролната компания Chevron бяха сред най-зле представящите се с минус 1,5 процента. След като цените на петрола се понижиха в петък, тенденцията продължи и в понеделник. Силният долар продължи да тежи върху „черното злато“ след по-добрите от очакваното данни за пазара на труда от петък.
В Nasdaq Biontech се изстреля с 14 процента до рекордно високо ниво заради по-силните от очакваните продажби и печалба през последното тримесечие. Цената на акциите се е удвоила от средата на юли. Moderna също се възползва от тренда с ръст от 14,4%, също до връхна точка.
Книжата на Carlyle също привлякоха вниманието. Американският финансов инвеститор възнамерява да поеме базирания в Мюнхен специалист по трафични технологии Schaltbau. Целта е стратегическо партньорство в подкрепа на стратегията за растеж и инвестиции на Schaltbau. Carlyle обяви оферта от 53,50 евро на акция, което е с 32 процента над цената на затваряне на акцията на Schaltbau в петък.
Carlyle също така иска да купи британския специалист по инхалатори Vectura, който е ухажван и от тютюневата компания Philip Morris (-0,1%). В надпреварата за поглъщане наскоро Philip Morris надцака най-новото предложение на Carlyle. А отговорният британски регулатор реши, че официален търг ще реши кой ще спечели. Процедурата започва този вторник. Акциите на Carlyle поевтиняха с 0,72 процента.
Поскъпването на биткойна и минаването на границата от 46 000 долара, а по този начин и най-високото ниво от средата на май, от друга страна, насърчи акциите от сектора на криптовалутите. Книжата на Riot и Marathon поскъпнаха с до единадесет процента. Акциите на криптоборсата Coinbase добавиха до 6,2 процента.
Най-големите ръстове обаче бяха за акциите, свързани с криптоминьорите. Книжата на Bit Mining поскъпнаха с 15,5%, а пазарната капитализация на Bitfarms се повиши с 16%.
Американските сенатори се събраха отново в неделя, за да работят за приемането на инфраструктурен законопроект за 1 трилион долара, който е основен политически приоритет на президента Джо Байдън. Очаква се двупартийният пакет да получи достатъчно подкрепа от републиканците, за да мине тази седмица в Сената и да бъде разгледан от Камарата през септември.
Сезонът на отчетите продължава тази седмица, като компании като Tyson Foods, AMC Entertainment, Coinbase, Lordstown Motors, Bumble, Palantir, Disney, Airbnb и DoorDash, ще отчитат тримесечните си резултати.
Инвеститорите очакват ключови данни за инфлацията, планирани за публикуване тази седмица. Очаква се индексът на потребителските цени и индексът на производствените цени да излязат съответно в сряда и четвъртък.


Само 2°C могат да разделят устойчивостта от срив на екосистемата в Черно море, показва експеримент на БАН
„Мамник“ грабна наградата за най-добър сериал на фестивал в Чехия
Катастрофа с моторист по ул. "Девня" във Варна
Хотелите във Варна са пълни, браншът се надява на силен септември
Възможност за граждански полети на летище Балчик обяви министърът на икономиката
Китайската икономика започва разочароващо второто полугодие
Медта се насочва към рекорд в Лондон заради напрежението в доставките
По-високи лихви могат да развалят пазарното AI парти
Възходът на CXMT до най-високо оценената китайска компания възвестява нова ера
Таксата от €3 променя играта: Китайските пратки търсят нов път към Европа
Porsche пусна брутален GT2 RS в чест на култовия Моби Дик
Ford показа най-екстремния открит Mustang в историята
Отбор от MotoGP си търси нов пилот с... обява
Промяна за историята: MINI Cooper преминава към задно предаване
Америка не оставя V8 двигателя да умре
Шофьор на влекач с ремарке опита да "почерпи" полицаи с 20 евро
Заради Левски - АЕК: Метрото утре до 01:00 часа след полунощ
КТ "Подкрепа": Въглищата имат своето място в енергетиката ни