fallback

За две години потреблението на природни ресурси в страната е нараснало с 20%

Свръхпотреблението на природни ресурси е осезаемо в държавите с развити икономики

15:23 | 14.05.12 г. 1

България потребява природните ресурси така, сякаш разполага с две планети. През 2012 г. потреблението на природни ресурси у нас е нараснало с 20% спрямо потреблението през 2010 г. Това се посочва в годишния доклад на Международната природозащитна организация WWF„Жива планета”, изследващ използването на природните ресурси в световен мащаб.

Съседните държави Румъния и Сърбия се доближават до нас по разхищение, като потребяват ресурси, сякаш разполагат с планета и половина. Данните за Европейския съюз са за 2,7 планети, САЩ - с 4 планети, Япония - с 2,35 планети, Русия - с 2,5 планети, а Китай - с 1,2 планети, се посочва още в доклада.

Използваният от организацията глобален индекс измерва промените в състоянието на екосистемите на Земята, като проследява 9 хил. популации на повече от 2 600 растителни и животински вида. Глобалният индекс сочи 30% намаляване на популациите спрямо 1970 г., като в тропиците 60% от това намаление се е случило през последните 40 години, посочва се в документа.

Намалението на биоразнообразието е най-драстично в развиващите се страни. Този факт доказва начина, по който те субсидират стандарта на живот в богатите държави, сочи анализът.

На фона на намаляващото биоразнообразие екологичният отпечатък на Земята, един от ключовите индикатори в доклада, ясно показва колко неустойчиво употребяваме природните ресурси.

Намаляването на биокапацитета (възможността на отделните региони да възстановяват ресурсите) ще изправи някои страни пред нуждата да внасят жизненоважни ресурси, което ще им нанесе дългосрочни вреди, пише още в доклада на организацията.

“Живеем така, сякаш разполагаме с още една планета. Използваме 50% повече ресурси от това, което Земята може да произведе. Към 2030 г. дори ресурсите на две планети няма да са ни достатъчни”, обяснява генералният директор на WWF Джим Лийп.

Според доклада на WWF увеличаването на населението и свръхпотреблението са ключовите движещи сили, които стоят зад екологичния натиск.

В документа също така се подчертава увеличаващото се влияние на урбанизацията . До 2050 г. двама от всеки трима души ще живеят в градовете. Това ще изправи човечеството пред необходимостта да развие нови и по-добри схеми за управление на природните ресурси.

В документа са предложени спешни мерки за решаването на проблема със свръхпотреблението на природните ресурси. Сред тях са подобряване на потребителското поведение, поставянето на икономическа стойност на природния капитал, създаването на законови рамки, които управляват справедливия достъп на всички хора до храна, вода и енергия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:01 | 06.09.22 г.
fallback