fallback

Нарастваща вълна от протекционизъм застрашава глобалната търговия

Според анализатори налагането на протекционистки мерки върху износа е реакция към слабия икономически растеж

13:08 | 21.02.16 г. 2

Нарастваща вълна от протекционизъм, водена от развиващите се страни, подкопава глобалната търговия и заплашва да разшири икономическото забавяне, сочат последните данни.

Правителствата са въвели 539 протекционистки мерки през първите 10 месеца на 2015 г. спрямо 407 за същия период на 2014 г. и само 183 през първите десет месеца на 2012 г., сочат данни на мозъчния тръст Global Trade Alert, цитирани от Financial Times.

Въпреки че броят на изравнителните мерки за либерализация на търговията също се е увеличил до 207 до края на октомври, нетното повишение на ограниченията е най-високото от поне 2009 г.

„Ясно е, че има все по-голям протекционизъм от 2012 г. Глобализацията е под заплаха“, казва Дейвид Лубин, ръководител на отдела по икономика на развиващите се пазари в Citi. Той се страхува от „неприятното ехо от 50-те и 60-те години“, когато протекционизмът под формата на индустриализация, заместваща вноса, бе „ясно изразена стратегия за развитие“.

Саймън Еверет, професор по икономика в University of St Gallen и ръководител на Global Trade Alert, казва, че светът става свидетел на „активизиране на интереса към индустриална политика, налагането на изисквания за местно съдържание и множество държавни субсидии за износ. Всичко това се завръща по начин, който е изключително обезпокоителен“.

Той добавя: „Това е реакция към слабия икономически растеж. Увеличаването на протекционистките мерки стартира през 2013 г., когато световният растеж започна да се забавя. В сравним момент от отчитания цикъл 2015 г. е много по-лоша от която и да е друга предишна година“.

Обемът на световната търговия е в застой през последните 18 месеца, след като бе напът да се разшири с два пъти по-бърз темп от растежа на брутния вътрешен продукт през предишните години, и отчита сериозен спад в доларово изражение.

Анализът на GTA предполага, че голяма част от този застой може би се дължи на нарастващата вълна от протекционизъм. Тя идентифицира 28 продукта, които по отделно формират поне 0,5% от спада на глобалната търговия между октомври 2014 г. и юни 2015 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:51 | 05.09.22 г.
fallback