fallback

МВФ: Евтиният петрол няма да насърчи световната икономика преди ръст на лихвите

По-рано фондът смяташе, че сривът на цените на петрола с 65% ще бъде нетен позитив за световната икономика

13:50 | 24.03.16 г. 8

Малко вероятно е сривът на цените на петрола да насърчи световната икономика, преди лихвените проценти да започнат да се повишават, а до този момент суровината вече може донякъде да се е възстановила, заяви Международният валутен фонд (МВФ) в четвъртък.

Фондът и много икономисти смятаха, че сривът на цените на петрола с 65% ще бъде нетен позитив за световната икономика, тъй като печалбата на страните вносителки на суровината ще компенсира загубите на износителите, коментира CNBC. Положителното влияние върху потреблението в развитите страни вносителки на петрол, например в еврозоната, обаче се оказва по-слабо от прогнозите.

„Широко очакваният „стимул“ за глобалната икономика тепърва трябва да се материализира. Според нас парадоксално глобалните ползи от ниските цени вероятно ще се появят, след като цените са се възстановили донякъде и развитите икономики са постигнали по-голям напредък в преодоляването на сегашната среда на ниски лихвени проценти“, казват Морис Обстфелд, Джиан Мариа Милеси-Ферети и Раба Арецки в публикация в блога на МВФ.

Фючърсите върху петрола сорт Брент и американския суров петрол явно са достигнали дъното от 40 долара за барел за момента, след като се понижиха под 30 долара за барел през януари. Цените продължават да се възстановят от февруари насам, но остават много под средното ниво от около 110 долара за барел, постигнато преди цените да се сринат преди повече от година и половина.

Период на слаб икономически растеж преди цените на петрола да започнат да се понижават означава, че големите централни банки вече са били намалили лихвените проценти до почти най-ниските възможни нива, казват авторите на публикацията. Тогава банките нямаха възможност да намалят още лихвените проценти, за да се преборят с дефлационния натиск в резултат на по-ниските разходи за производство заради поевтиняването на петрола. Така понижаването на инфлацията е повишило реалния лихвен процент (номиналния процент, коригиран спрямо инфлацията), удряйки търсенето и вероятно спирайки засилването на производството или заетостта, казва МВФ.

„Сегашният епизод на исторически ниски цени на петрола може да доведе до редица размествания, включително корпоративни и държавни дефолти, размествания, които може да се отразят на вече изнервените финансови пазари“, казва фондът.

Федералният резерв на САЩ започна постепенно да повишава лихвените проценти, но миналия месец каза, че сега очаква две повишения на процентите вместо по-рано прогнозираните четири.

Централната банка на Англия задържа лихвените си проценти на рекордно ниски нива през март, а Европейската централна банка обяви допълнителни мерки за парични стимули, включително понижаване на лихвения процент за рефинансиране и по депозитите.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:51 | 10.09.22 г.
fallback