Турският президент Реджеп Ердоган планира да поиска подкрепа от новоизбрания държавен глава на САЩ Доланд Тръмп за съвместни действия срещу Ислямска държава в сирийския град Рака, който се счита за бастион на терористичната организация, съобщава Bloomberg.
„Турските сили напредват в превземането от Ислямска държава на града Ал Баб в Северозападна Сирия и могат да се придвижат през град Манбидж към Рака, де факто столицата на групата“, каза Ердоган в събота.
Той за пореден път заяви готовността на страната за засили битка срещу джихадистката организация в Рака, ако Тръмп се съгласи кюрдски бойци да не участват в такава операция. Ердоган изрази опасения, че териториалните завоевания на кюрдите в Сирия може да доведат до формиране на нова държавна структура, което от своя страна да провокира кюрдските сепаратисти в Турция. Кюрдите контролират голяма част от Северна Сирия през повечето време, откакто преди 5 години започна гражданската война. Така те се превърнаха в предпочитани съюзници на американските сили в борбата срещу Ислямска държава, посочва Bloomberg.
“Няма да позволим формирането на нова държава в Северна Сирия”, каза Ердоган и се закани турските сили да си върнат контрола над град Манбидж, който беше превзет от кюрдите. „След Манбидж следва Рака, ако можем да обединим сили със САЩ“, допълни турският президент.
Турция започна офанзива в Сирия през август, за да се пребори с Ислямска държава и кюрдските бойци „Пешмерга“. Последните се считат от турските власти за терористична организация заради връзките им с Кюрдската работническа партия (ПКК). ПКК настоява за автономност в Югоизточна Турция, като при тази борба загинаха близо 40 хил. души.


Какво ще е времето утре?
Авария оставя без вода един район във Варна
Никола Цолов с нова фантастична победа след изпреварване в последната обиколка
Повече от 80 процента от чуждестранните студенти в МУ-Варна са от държави от Европейския съюз
Депутати от ПБ питат три институции заради съмнения за имотни измами във Варна
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
AI фабриките създават нови печеливши и губещи в енергийното оборудване
Великобритания настоява за участие в заседания на ЕС, Брюксел се противопоставя
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Илия Лазаров: Твърденията за Пеевски и Атанасова са активно мероприятие
Дерматолог: Слънчевото изгаряне предизвиква един от най-коварните видове рак
Наложиха пълна забрана за влизане в горите на Северна Гърция
Никола Цолов с впечатляваща победа на пистата "Силвърстоун"
Бунгала и каравана са изгорели до плажа край Черноморец