Най-богатите хора в света са се увеличили през 2017 г. благодарение на възстановяването на световната икономика, показва доклад на компанията за недвижими имоти Knight Frank.
В света има 129 730 души с нетно състояние от поне 50 млн. долара, като те са се увеличили с 10% спрямо 118 100 души през 2016 г. Хората с нетно състояние над 500 млн. долара също са се увеличили с 11% на годишна основа до 6 900, пишат авторите на доклада, като се позовават на данни на института Wealth-X.
Най-богатите хора в света имат общо състояние от 26,4 трлн. долара. „Икономическата обстановка миналата година беше добро време за натрупване на богатство“, казва Винсънт Уайт, управляващ директор на Wealth-X.
“Икономическата обстановка в момента не е нито твърде гореща, нито твърде студена. Това улеснява правенето на бизнес, осигурява добра среда за набиране на капитал и най-вече стимулира предприемачеството, което е от ключово значение за създаване на богатство“, допълва Уайт.
Наред с икономическия растеж представянето на финансовите пазари и валутните движения също играят значителна роля за създаването на глобалното богатство.
„Много валути набраха скорост спрямо американския долар миналата година“, отбелязва Уайт. Това е довело до повишаване на нетното богатство, тъй като то се измерва в щатски долари. „Но връзката не е линейна, съществува обвързаност между това и други фактори, които засягат нарастването на богатството“, допълва той.
Северна Америка остава най-големият център в света за създаване на богатство с 34% от всички ултрабогати хора, или 44 хил. души с нетно състояние от 50 млн. долара или повече. От тях 38 500 се намират в САЩ, а 5 500 са канадци.
Азия изпреварва Европа като втория най-голям регион за създаване на богатство. Ултрабогатите хора в региона са се увеличили до 35 880 през 2017 г., което е растеж с 15% на годишна основа. В Япония живеят 9 960 супербогаташи, следвана от континентален Китай с 8 800 и Хонконг с 5 140.
Въпреки повишаването с 10% на броя на европейците със състояние от 50 млн. долара или повече Европа остава на трето място с общ 35 180 ултрабогати хора, показва докладът.
Русия и страните от Общността на независимите държави (ОНД) постигат най-голям годишен скок на ултрабогатите хора в процентно изражение, което съвпада с излизането на Русия от рецесия в началото на 2017 г. В страната живеят 2 870 души с нетно състояние от 50 млн. долара или повече, което е увеличение с 26% спрямо 2016 г., но все пак е с 37% по-малко от нивото преди рецесията през 2012 г.
34% от най-богатите хора в света вече притежават втори паспорт, а 29% планират да купят такъв. 21% планират да емигрират за постоянно. Великобритания е най-предпочитаната страна, в която ултрабогатите искат да се преместят.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро