fallback

Световната икономика се разраства с най-бавния си темп от кризата насам

Според Bloomberg Economics икономическият ръст в световен мащаб достига средногодишно ниво от 2,1% за тримесечие

15:35 | 11.03.19 г. 1
Автор - снимка
Създател

Рязката загуба на скорост на световната икономика през 2018 г. остави темпа ѝ на разширяване на най-ниското му ниво от световната финансова криза насам, показват изчисления на Bloomberg Economics.

Според данни на медията за брутния вътрешен продукт икономическият ръст в световен мащаб достига средногодишно ниво от 2,1% за тримесечие. За сравнение, в средата на миналата година изчисленията бяха за 4%.

Въпреки че има шансове икономиката да се стабилизира и забавянето да спре, „рискът е в това, че низходящата инерция ще се поддържа сама“, посочват икономистите Дан Хансън и Том Орлик.

Каква обаче е причината за надежда? Решението на Федералния резерв временно да спре увеличението на лихвените проценти, примирието в търговската война между САЩ и Китай, както и отслабването на ефектите от сътресенията в Европа през 2018 г. могат да означават, че наближава стабилизиране. Ефект оказват и действията на Европейската централна банка (ЕЦБ), която обяви миналата седмица, че въвежда нови мерки в помощ на икономиката по време на настоящия по-слаб период.

Все още обаче не са премахнати всички рискове. Водещият индикатор на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), който бе публикуван в понеделник, показва отслабване на икономическата инерция във Великобритания, САЩ, Канада и еврозоната като цяло. Налице са обаче признаци за стабилизиране в Китай.

Напоследък се наблюдава скромно ускорение на някои икономически индикатори, въпреки че е трудно да се пренебрегне разочарованието от повечето стойности. Продажбите на дребно в САЩ се очакват с нетърпение, за да стане ясно дали ще успеят да се възстановят след най-големия си спад от близо десетилетие насам през декември.

В същото време миналата седмица стана ясно, че американските работодатели са разкрили най-малко нови работни места от над две години насам. Причината за това може да се крие в някои еднократни фактори, но мащабът на спада поставя на фокус идеята, че икономиката губи тяга.

Тази седмица се очаква Китай да бъде под светлината на прожекторите с публикуването на данни за продажбите на дребно, инвестициите, индустриалното производство и други.

В понеделник пък стана ясно, че Турция е изпаднала в рецесия за първи път от десетилетие насам. Брутният вътрешен продукт се е свил с 2,4% през миналото тримесечие на сезонно коригирана база спрямо третото тримесечие на 2018 г., за което ревизираният спад възлиза на 1,6%.

В Германия индустриалното производство неочаквано отчете спад през януари, въпреки че значително ревизиране на данните в посока нагоре за декември до известна степен компенсира помраченото настроение. Също така германското правителство преразгледа прогнозите си за растеж на най-голямата икономика в Европа през 2019 г. до 0,8%, което представлява второ поред снижаване на прогнозите за по-малко от два месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:38 | 11.09.22 г.
fallback