За разкриването на тайните на Марс помага и роботизираният апарат "ИнСайт". Той улови сеизмичните вълни от трусовете там, което помогна на изследователите да направят първи оценки на вътрешната структура на Червената планета - размера на ядрото на планетата, дебелината на кората и състава на мантията й.
Китай също изследва Марс, където от месец май е роувърът "Чжужун". Азиатската държава усърдно развива космическата си програмата. Станцията й е в процес на изграждане - през април беше изведен основният й модул "Тянхъ". Тайконавти работят по бъдещата китайска космическа станция, като последната мисия беше изстреляна през октомври. Тримата тайконавти ще останат в космоса шест месеца - най-дългата пилотирана мисия, осъществявана от китайски екипаж.
Докато Китай гради своята станция в космоса, НАСА започна проект за предпазване на Земята от астероиди. Американците изстреляха апарата ДАРТ, чиято задача е да отклони опасен астероид. Експериментална защитна мисия срещу потенциално бедствие за Земята обаче реално ще започне през есента на следващата година, тъй като на ДАРТ му предстои 10-месечното пътуване към далечния космос.
Роботизираният апарат "Луси" пък пое на 12-годишна мисия до осем астероида, които са в същата орбита като Юпитер. Целта е по-доброто разбиране на формирането на Слънчевата система.
Новини има от Луната - китайският роувър "Юйту-2" забеляза мистериозен обект във формата на куб на обратната й страна. В следващите месеци се очаква повече подробности, но според учени най-вероятно става въпрос за скален къс или ръб на кратер.


Защитата на Благомир Коцев оспорва размера на паричната гаранция от 200 000 лв.
Днес във Варна ще бъдат връчени наградите "Доброволец на годината"
Инициатива за размяна на играчки във Варна
Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Облачно време на много места в страната днес
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Черната златка унищожава овощните градини в България
Кметът на Враца ще съди протестиращи за издевателство над семейството му
Задържаха над 17 килограма марихуана в Любимец
Напрежение в НС: Белобрадова даде за подпис оставката на Желязков
След 50 години партньорство Ferrari и PMI отварят нова глава
преди 3 години оправете си фактите отговор Сигнализирай за неуместен коментар