fallback

Сега или никога: Светът няма много време да избегне климатичната криза

Вече дори не говорим за прехода, а според сегашната посока на развитие дори не сме близо до целта от повишване на температурите с не повече от 1,5°С

21:57 | 04.04.22 г. 5

Сега или никога - възможността да бъде постигната целта за повишаване на глобалната температура с не повече от 1,5°С навлиза точно в този етап, предупреждават климатолозите от  междуправителствения панел за климатичните промени към ООН, цитирани от CNBC. Експертите се притесняват, че войната в Украйна ще съкрати финансирането на екологичните цели..

Според техните анализи пикът на въглеродните емисии трябва да бъде най-късно през 2025 година и след това тенденцията да се обърне. Това може да стане само след мащабно намаление на емисиите въглероден диоксид. Емисиите от метан трябва да бъдат намалени с около 1/3 към същия момент.

Движим се в погрешна посока, предупреждава и екологът Юлия Щайнберг от Университета в Лозана. Според нея в момента светът не може да постигне целта от не повече 1,5°С или дори 2°С повишаване на температурите до края на столетието.

Вече дори не говорим за прехода, коментира още експертът.

Но има и нещо положително в анализите на ООН - за първи път в човешката история има жизнеспособни технологии, които позволяват комфортен начин на живот без да бъдат потребявани огромни количества енергия, отбелязва още Щайнберг.

В своя нов доклад от ООН отбелязват влошаване на екстремните явления - айсберг с големината на град Ню Йорк се е откъснал от Арктика заради рекордните температури и проливни дъждове наводниха източните брегове на Австралия.

От 2010 година до 2019 година глобалните въглеродни емисии достигнаха рекордни нива, макар и след това темпът на растеж да се забавя. Това е доказателство, че предприетите мерки имат ефект, но целта от не повече от 1,5°С повишение на температурите ще е невъзможна без незабавно и сериозно намаление на емисиите във всички сектори на икономиката.

Те ще изискват големи промени в енергийния сектор, включително и съществено намаление на използването на изкопаеми горива, електрификация, подобряване на енергийната ефективност и използването на алтернативи - например водород.

Състоянието на околната среда е резултат от неустойчивата употреба на енергията и на земите, от начина на живот, посочват още експертите на ООН. Промяната ще доведе до по-устойчиво развитие на света, допълват те.

Специалният представител на САЩ по въпросите на климата Джон Кери коментира, че "определено, сега е моментът за нашата планета". " Самодоволството ще бъде посрещнато от необратими и немислими въздействия от изменението на климата", допълни още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:35 | 14.09.22 г.
fallback