Водещият индекс на борсата – SOFIX, се повиши с 0,6% в днешната сесия до ниво от 348,10 пункта, като от началото на седмицата отбелязва ръст от 1%.
Широкият BG40 прибави 0,5% до 110,27 пункта, равнопретегленият BGTR30 нарасна с 0,8% до 282,14 пункта, а индексът на дружествата, инвестиращи в недвижими имоти - BGREIT, се покачи с 0,6% до 39,33 пункта.
„Поредната сесия с много ниска ликвидност на БФБ. Дори при утвърдени компании, включително и участващи в индексите, има позиции с по 5-10% разлика между цените „купува“ и „продава“, коментира за Investor.bg Гено Тонев*, инвестиционен консултант в УД Юг Маркет Капитал Мениджмънт.
"Наистина много компании са доста подценени, главно в резултат от ниската ликвидност, но там, където се забелязва такава, отстъпката в цената не е толкова голяма. Що се отнася до двуцифрените изменения по някои позиции със символичен оборот, те по-скоро дезинформират относно реалната им стойност“, посочи той.
Борсата днес отчете оборот от 339 хил. лв., като на пазара на акции той възлезе на 308 хил. лв., а сделките с компенсаторни инструменти бяха за 31 хил. лв.
С най-голям оборот бяха Софарма имоти АДСИЦ (0%) – 70 хил. лв. и Софарма АД (+0,1%) – 45 хил. лв. При други 7 емисии търговията бе между 10 и 20 хил. лв.
На пазара на акции се търгуваха общо 63 дружества. Съотношението печеливши/губещи позиции е 35/15, като при 13 компании не бе отчетена промяна.
От дружествата с оборот над 5 хил. лв. с най-голям ръст са акциите на Петрол (+3,9%) и Стара планина Холд (+3,7%), а с най-голям спад са книжата на Неохим (-1,2%).
От компаниите, участващи в индексите на БФБ, най-много поскъпнаха Мостстрой (+21%), Биовет (+6,4%), Адванс Екуити Холдинг (+4,2) и Петрол (+4%).
Сделките с дружества от SOFIX съставляваха 35% от оборота на пазара на акции.
* Мнението има аналитичен характер и не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти.
Пълна информация за протичането на борсовата сесия на БФБ може да намерите в реално време тук.


Само 2°C могат да разделят устойчивостта от срив на екосистемата в Черно море, показва експеримент на БАН
„Мамник“ грабна наградата за най-добър сериал на фестивал в Чехия
Катастрофа с моторист по ул. "Девня" във Варна
Хотелите във Варна са пълни, браншът се надява на силен септември
Възможност за граждански полети на летище Балчик обяви министърът на икономиката
Китайската икономика започва разочароващо второто полугодие
Медта се насочва към рекорд в Лондон заради напрежението в доставките
По-високи лихви могат да развалят пазарното AI парти
Възходът на CXMT до най-високо оценената китайска компания възвестява нова ера
Таксата от €3 променя играта: Китайските пратки търсят нов път към Европа
Porsche пусна брутален GT2 RS в чест на култовия Моби Дик
Ford показа най-екстремния открит Mustang в историята
Отбор от MotoGP си търси нов пилот с... обява
Промяна за историята: MINI Cooper преминава към задно предаване
Америка не оставя V8 двигателя да умре
Шофьор на влекач с ремарке опита да "почерпи" полицаи с 20 евро
Заради Левски - АЕК: Метрото утре до 01:00 часа след полунощ
КТ "Подкрепа": Въглищата имат своето място в енергетиката ни