Водещият индекс на борсата – SOFIX, се повиши с 1,1% в днешната търговска сесия на БФБ до ниво от 360,13 пункта, като от началото на седмицата расте с 3,3%.
Това е осма поредна положителна сесия за индекса и най-дългата му успешна серия от началото на август насам. За тези осем сесии SOFIX нарасна с 4,6%.
Широкият BG40 се покачи с 0,7% до 112,18 пункта, равнопретегленият BGTR30 прибави 0,6% до 290,35 пункта, а индексът на дружествата, инвестиращи в недвижими имоти - BGREIT, нарасна с 0,8% до 40,62 пункта.
„Днес видяхме доста сделки и добър оборот с обикновените акции на Химимпорт. Търговията с емисията показва активизация сред индивидуалните играчи. Това обаче е по-скоро изолирано явление на нашата борса.
Спадът при Меком, както и повишението при Еврохолд, се дължат на самия спред по позициите, резултат от недостатъчната ликвидност.
Като цяло не съм забелязал някаква избирателност в отношението на инвеститорите към определени компании, макар че имаше ръстове при някои“, коментира за Investor.bg Цветослав Цачев*, ръководител на отдел Анализи в ИП Елана Трейдинг АД.
Борсата днес отчете оборот от 765 хил. лв., като на пазара на акции той възлезе на 611 хил. лв. Сделките с облигации бяха на стойност 120 хил. лв., а тези с компенсаторни инструменти - за 32 хил. лв.
С най-голям оборот бяха Софарма (+0,1%) – 143 хил. лв., Софарма имоти АДСИЦ (0%) – 110 хил. лв. и Химимпорт (+3%) – 104 хил. лв. При други 7 емисии търговията бе между 10 и 60 хил. лв.
На пазара на акции се търгуваха общо 63 дружества. Съотношението печеливши/губещи позиции е 37/19, като при 7 компании не бе отчетена промяна.
От дружествата с оборот над 5 хил. лв. с най-голям ръст са акциите на Дружба Разград (+11,1%) и Албена (+5,9%), а с най-голям спад са книжата на И Ар Джи Капитал-3 АДСИЦ (-8,3%) и Хидравлични елементи и системи (-3,7%).
От компаниите, участващи в SOFIX, BG40 и BGTR30, най-много поскъпнаха Албена (+6%), Химимпорт (+3%) и Еврохолд (+2,8%), а най-много поевтиняха Холдинг Пътища (-3,9%) и Стара планина Холд (-2%).
Днес Стара планина Холд обяви забавяне на ръста в консолидираните си продажби през октомври до 36% на годишна база, като ръстът в продажбите на дъщерното Хидравлични елементи и системи за месеца е бил 59%.
Сделките с дружества от SOFIX съставляваха 63% от оборота на пазара на акции.
* Мнението има аналитичен характер и не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти.
Пълна информация за протичането на борсовата сесия на БФБ може да намерите в реално време тук.


Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва
Пулев: Задълбочаваме икономическото партньорство със САЩ
„Събор Кривини“ дарява всички приходи от входни такси за ремонт на храм в Долни чифлик
Какво време ни очаква в събота?
Случай на заушка е регистриран във Варна
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
Ваксината срещу рак на Merck и Moderna е пробивът, който чакахме
Мери Дали за обратните изкупувания, инфлацията, търсенето на AI, част 2
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
След осем години чакане: първите F-16 Block 70 летят към Тайван
България удари Украйна на европейското по волейбол
НАТО 3.О: САЩ се отдръпва, а Европа поема по-голяма отговорност за отбраната си
Бизнес, синдикати и държави не се разбраха за размера на минималната заплата през 2027 г.
ДАНС неутрализира мощен заглушител в "Драгалевци", пречел и на самолетите