Водещият индекс на борсата – SOFIX, отстъпи с 0,2% в днешната сесия на БФБ до ниво от 369,31 пункта, като от началото на седмицата е на минус 0,4%. Сделките с дружества от индекса съставляваха 17% от оборота на пазара на акции.
Широкият BG40 се понижи с 0,3% до 115,19 пункта, равнопретегленият BGTR30 отстъпи с 0,1% до 307,19 пункта, а индексът на дружествата, инвестиращи в недвижими имоти – BGREIT, също е на минус 0,1% до 43,23 пункта.
„През последните седмици се наблюдава раздвижване на БФБ, като доста често има прехвърляния на големи пакети. Днес също имаше голяма сделка - с акциите на Фонд за земеделска земя Мел инвест АДСИЦ.
Продължи поскъпването на Доверие Обединен Холдинг (+2,6%) и Холдинг Варна (+7,6%). Хубавото е, че през декември SOFIX пое във възходяща посока“, коментира за Investor.bg Деница Кръстева*, мениджър проучвания и анализи в Експат Капитал.
„Търговията през последните дни от годината винаги е динамична и интересна и очаквам и тази година да е така. Основните играчи са институционалните инвеститори, които гонят добри резултати към края на годината“, посочи тя.
„През първите седмици от новата година очаквам затишие, през което инвеститорите ще изчакват да видят какви ще са настроенията на пазарите и ще съставят нови стратегии. Ще е интересно да се следи как ще потръгне търговията с акциите на БФБ в началото на годината“, завърши Кръстева.
Борсата днес отчете оборот от 4,2 млн. лв., като търговията на пазара на акции възлезе на 1,05 млн. лв., сделките с облигации бяха за 3,13 млн. лв., а тези с компенсаторни инструменти - за 17 хил. лв.
57% от оборота на пазара на акции се дължеше на Фонд за земеделска земя Мел инвест АДСИЦ. Бяха прехвърлени близо 755 хил. акции (2,7% от капитала) на АДСИЦ-а на стойност 603 хил. лв., като цената при големите пакети бе 0,80 лв. за брой, а търговията приключи на ниво от 0,70 лв. за акция – понижение от 5,4%.
По оборот следват Софарма (-0,5%) – 66 хил. лв., Петрол (+3%) – 45 хил. лв. и Адванс Екуити Холдинг (0%) – 44 хил. лв. При още 11 емисии търговията надвиши 10 хил. лв.
На пазара на акции се търгуваха общо 76 дружества. Съотношението печеливши/губещи позиции е 28/40, като при 8 компании не бе отчетена промяна.
От дружествата с оборот над 5 хил. лв. с най-голям ръст са акциите на Холдинг Варна (+7,6%), Индустриален Капитал Холдинг (+6,3%) и БАКБ (+4%), а с най-голям спад са книжата на ФЗЗ Мел инвест АДСИЦ (-5,4%), Евроинс (-3,4%) и Стара планина Холд (-2,8%).
На облигационния пазар бяха прехвърлени 1 500 облигации (10% от емисията) на Хелт енд уелнес АДСИЦ по номиналната цена от 1 000 евро.
Поименните компенсационни бонове поевтиняха с 13,4% до 18,7 ст. за 1 лев номинал, а компенсаторните записи отстъпиха с 0,6% до ниво от 16,1 лв.
* Мнението има аналитичен характер и не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти.
Пълна информация за протичането на борсовата сесия на БФБ може да намерите в реално време тук.


Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Мика Зайкова: От София до Куртово Конаре "справедливата цена" не може да е еднаква
Григор Димитров на 35: От Хасково до върха на тениса
Облачно с валежи и гръмотевици в неделя
AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът остава при човека
Косово инвестира $1 млрд. в модернизация на армията с помощта на НАТО
SpaceX може да подаде документи за IPO още в сряда
Правилно ли чухме? Тръмп май каза, че воюва, воден от пиар цели
Унгарската мечта за еврото пренарежда облигационните пазари в Източна Европа
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Изкуственият интелект вече се използва масово - въпросът е как и доколко ефективно
Голям финал на „Уембли“: Манчестър Сити отново спечели ФА Къп
Таксиметровият бранш не отчита спад в търсенето на услугата
Евтим Милошев: Младите творци трябва да бъдат акцент в политиката ни