Основните индекси на българския капиталов пазар приключиха търговията в четвъртък с ръстове, с изключение на BGREIT, който затвори с лек спад.
Индексът на 15-те най-ликвидни компании SOFIX се повиши с 0,24% до 472,45 пункта. Широкият BGBX40 днес е нагоре с 0,15% до 93,36 пункта. Секторният бенчмарк BGREIT отбеляза лек спад от 0,08% до 95,92 пункта. От своя страна по-широкият и с равни тегла BGTR30 записа покачване от 0,35% до 387,74 пункта.
В четвъртък реализираният на регулиран пазар оборот бе в размер на 143,1 хил. лв. Топ три по оборот формират Адванс Терафонд АДСИЦ (-0,2%) – с 55,6 хил. лв., Химимпорт АД (+1,9%) – с 24,9 хил. лв., и ТБ ЦКБ АД (2,5%) – с 20,1 хил. лв.
Топ 5 по оборот пък допълват М+С Хидравлик АД (-3,6%) – с 10,5 хил. лв., и Стара Планина Холд (+1,9%) – с 9,3 хил. лв.
На пода на БФБ се сключиха 90 сделки с 27 емисии акции. Печелившите успяха да вземат сериозен превес над губещите, след като акциите на 16 емисии поскъпнаха, на 8 поевтиняха, а на други 3 останаха без промяна.
Сред компаниите с оборот над 5 хил. лв. с най-сериозен ръст поскъпнаха привилегированите книжа на Химимпорт АД – с 3,1% до 1,81 лв. С обикновените акции на дружеството обаче се сключиха най-много сделки - 20.
Сред дружествата с оборот над 5 хил. лв. най-силно поевтиняха акциите на М+С Хидравлик АД – с 3,6% до 5,15 лв.
Междувременно стана ясно, че IPO-то на Сирма Груп Холдинг АД ще стартира на 16 септември. Ако публичното предлагане е успешно, Сирма Груп Холдинг ще листне емисията си за търговия на БФБ до края на годината, като според предварителния график, обявен от ЕЛАНА, става дума за декември.
Днес няма сделки с книжа на Кредисимо АД. Компанията за бързи кредити ще изплаща дивидента си от 1,3 млн. лв. от 27 август. Решението за раздаване на дивидент бе взето на общото събрание на акционерите, проведено на 14 юли 2015 г.
Пълна информация за протичането на борсовата сесия на БФБ


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
2954 са вече жертвите след земетресенията във Венецуела
7 бюджетни идеи за освежаване на дома
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада