fallback

В какво да инвестираме през 2017 г.?

Капиталите се насочват към високорискови фондове, като добра перспектива има пред компаниите, зависещи от вътрешното крайно потребление

08:01 | 01.01.17 г.

2016 г. вече е история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция на Investor.bg "Икономиката през 2016 г.". А ето и очакванията на експерти за инвестиционните възможности през 2017 г.

Финансовият пазар бе депресиран твърде дълго време, което дава сигнали, че в следващите години ще се представя по-добре от средното за икономиката. Перспективите са различни в зависимост от времевия хоризонт и риска, готов да поеме отделният инвеститор.

В краткосрочен хоризонт

Краткосрочният хоризонт категорично не е подходящ за инвестиции на фондовата борса, тъй като е несъвместим със съществуващите рискове, заяви пред Investor.bg Павел Николов от Евро финанс.

Банковите депозити и инвестициите в дялове на взаимни фондове с фокус върху паричния пазар са традиционно правилният избор за инвеститорите.

Инвеститорите с краткосрочен хоризонт, ако това не са спекуланти, би следвало да се насочат към нискорискови варианти за инвестиции като взаимните фондове с консервативни стратегии, защото няколко месеца е прекалено кратък период за покупка на акции, обясни от своя страна главният инвестиционен консултант на Елана Трейдинг Цветослав Цачев.

Облигациите са нискорискова инвестиция, която може да предложи по-висока доходност от депозитите, но те са в „мечи пазар“ заради повишаването на лихвите. Трябва да се има предвид, че при тях има високи минимални прагове за инвестиция – т.е. над 50 хил. валутни единици.

Дългосрочен хоризонт

Акциите са рискова инвестиция, която изисква дългосрочен хоризонт и е най-печеливша при икономически растеж. Дивидентните акции остават предпочитани у нас според Цачев, защото освен възможността за по-висока стойност в бъдеще, от тях се получава и редовен годишен доход. „Неслучайно капиталите сега се насочват основно към високорисковите фондове“, отбеляза той.

На страната на акциите като актив за дългосрочна инвестиция застана и Павел Николов. „Бих посъветвал дългосрочните инвеститори да намалят дела на облигациите в инвестиционните си портфейли и, респективно, да увеличат дела на акциите, предвид навлизането на глобалната икономика в нова фаза на настоящия бизнес цикъл“, заяви той.

Взаимни фондове -  първи вариант за спестителите

Те винаги са били подходящ вариант за спестяване за хора без задълбочени финансови познания. По думите на анализаторите самостоятелното управление на портфейл от активи изисква значителни умения, които се придобиват с години. При взаимния фонд единственото решение, което остава за инвеститора, е да подбере подходящия рисков профил на фонда в зависимост от личните си цели и състоянието на икономиката.

И през следващата година те ще са вариант за спестяване и алтернатива на банковите депозити, които според Николов „предлагат обидно ниска доходност“.

Все пак той съветва потенциалните инвеститори преди да инвестират в дялове на даден договорен фонд, да отделят част от свободното си време да проучат съответния фонд, мениджмънта му, представянето му през годините и, не на последно място, инвестициите му (% от капитала на фонда, инвестиран в свързани дружества; големи капиталовложения; и др.).

Перспективни са и компаниите, зависещи от вътрешното крайно потребление

Разходите на работодателите за заплати растат непрекъснато, безработицата пада, което би довело до промяна в психологическите нагласи на потребителите, обясни финансовият анализатор на Реал Финанс Петър Динев. По думите му натрупани са значителни спестявания, които могат да послужат като източник на потребление. Ниските нива на банковите лихви също ще се отразят положително.

Основното предизвикателство според него в дългосрочен план остава демографският проблем.

„Застаряването на населението и миграцията към по-богатите икономики ще действат възпиращо на растежа на потреблението в дългосрочен план. Мигрантският приток може да се разглежда като добра възможност за разрешаване на демографския проблем и намиране на квалифицирана работна ръка, от чиято липса се оплакват повечето работодатели. За съжаление, все още не се наблюдава държавна стратегия в тази насока. Внимателно селектирани експортно ориентирани компании и проекти в сферата на имотния пазар би трябвало да донесат на инвеститорите приемлива рентабилност“, смята анализаторът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:36 | 14.09.22 г.
fallback