Акциите на Синергон холдинг АД поскъпнаха с 11,6% до 1,3 лв. за акция при оборот от 119 хил. лв. по време на вчерашната борсова сесия (26 юли).
Причината вероятно е в обявената неконсолидирана печалба от 7,9 млн. лв. за полугодието на 2017 г. след получените дивиденти в размер на 7,84 млн. лв., което подейства позитивно на борсовите играчи.
Детайлен прочит показва, че това е дивидент от дъщерното дружество "Петър Караминчев" АД в размер на 7,49 млн. лв., както и 346 хил. лв. от дъщерното "Лакпром" АД.
Нетната печалба на "Петър Караминчев" АД за 2016 г. е в размер на 161 хил. лв. при нетна печалба за 2015 г. от 511 хил. лв. на неконсолидирана база. Собственият капитал към 31 декември 2016 г. е 12,99 млн. лв. на консолидирана база и 13,5 млн. лв. на неконсолидирана. Разпределеният дивидент е именно от печалбата за 2016 г. и натрупаните резерви.
Основен актив на "Петър Караминчев" АД са инвестиционни имоти за 9,6 млн. лв. към 31 декември 2016 г. За да може да се изплати дивидент, тези имоти би трябвало да са продадени. Без тях дружеството не би разполагало с нужните пари, за да плати дивидента.
Нещо повече, "Петър Караминчев" АД дължи 2,76 млн. лв. на Синергон холдинг АД по заем към 31 декември 2016 г.
Тоест, освен 7,49 млн. лв. дивидент Синергон холдинг АД има да получава и 2,76 млн. лв. по заем към дружеството си, като това прави общо 10,25 млн. лв.
На мястото на бившия химически завод "Петър Караминчев" АД се планираше изграждане на мол, но кризата в сектора на имотите го замрази. Над 98% от дружеството са собственост на "Синергон холдинг" АД.
Акциите на Синергон холдинг АД поскъпват с 29% в последните 12 месеца до 1,3 лв. за акция и 24 млн. лв. пазарна капитализация.
Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава 1 акция в капитала на дружеството.
Свързани компании:


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък