Централен депозитар придоби лиценз да осъществява дейност в държавите членки на ЕС пряко или чрез връзки с други депозитари, съобщават от институцията.
Това стана с издаването на лиценз от Комисия за финансов надзор, който удостовери, че Депозитарят покрива напълно Регламент (ЕС) № 909/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. за подобряване на сетълмента на ценни книжа в Европейския съюз и за централните депозитари на ценни книжа, както и за изменение на Директиви 98/26/ЕО и 2014/65/ЕС и Регламент (ЕС) № 236/2012.
Така българската институция стана петата в съюза, която вече притежава такъв лиценз наред с депозитарите в Австрия (OeKB), Дания (VP Securities), Латвия – за всички Балтийски страни (NASDAQ) и Португалия (Interbolsa).
„Влизането ни сред елита на депозитарите в ЕС означава престиж и признание за България и капиталовия ни пазар, потвърждава, че Централен депозитар прилага водещите европейски практики в областта, и разпознава по най-добър начин високия професионализъм на екипа ни. Признателни сме за експертната подкрепа на колегите и ръководството на управление „Надзор на инвестиционната дейност“ към Комисията, с които заедно постигнахме тази стратегическа цел в името на страната ни“, каза Васил Големански, изпълнителен директор на Централен депозитар.
Лицензирането на Централен депозитар е част от Стратегията за развитие на капиталовия пазар в България. Тя се фокусира върху вътрешния потенциал, базиран на органичния растеж и разработването на широка гама от услуги за привличането на международни инвеститори на пазара в страната ни.
Целта е да се гарантира, че участниците на пазара не трябва да търсят чуждестранни доставчици на пост-трейдинг услуги, тъй като предлаганите в България решения са привлекателни за международни инвеститори, действащи на местния финансов пазар.


Над 94% от левовете вече са обменени в евро
Задържаха 29-годишен във Варна заради кражба на алкохол
Блъснаха пешеходка във варненско село
Спипаха шофьор на камион във Варненско с 2,59 промила
Международният фестивал за улични изкуства 6Fest с първо издание във Варна
Инфлацията в еврозоната се забавя повече от очакваното заради по-евтин петрол
Брийдър от BOE каза, че AI агентите може да увеличат стреса
Kpler: Структурата на разходите е повече от въпроса за Иран и Оман
Kpler: Контрол над износа на бензин от САЩ е трудно приложим
Златото поевтинява трети ден на фона на очаквания за лихвите в САЩ
През 2026 все още се правят коли с 6-цилиндров мотор с карбуратор и 500 к.с.
Гражданска отговорност – пълно ръководство за шофьора, който цени пътната безопасност
Никога не паркирайте колата си под това дърво през лятото
Ferrari и BMW преминават към по-евтини кабели
Кризата във Volkswagen изхвърля на улицата 670 инженери в София
Отхвърлиха майките да получават 100% обезщетение, ако се върнат по-рано на работа
Издирваното момиче от Варна може да е отвлечено от пастрока си
“Възраждане”: Баба Алино 2.0 има и в софийския район “Връбница”
Кримка преби и заплаши с убийство свой познат и открадна колата му
В кадър: Руснаци, живеещи в България, дариха високопроходими автомобили на Украйна