fallback

Промяна в закона свали дивидента на ФНИБ с 30%

Неодитираният отчет предвиждаше 10,78 ст. на акция, но одитираният показва 7,5 стотинки

15:39 | 05.04.21 г. 7

Промяна в Закона за дружествата със специална инвестиционна цел и дружествата за секюритизация свали дивидента на „Фонд за недвижими имоти България“ АДСИЦ (ФНИБ) с 30% от 10,78 ст. на акция до 7,5 стотинки на акция.

Законът е обнародван на 12 март 2021 г. и влиза в сила от 16 март 2021 г. Според промените плащанията на главници по банкови кредити или облигации намаляват сумата за разпределяне като дивидент.

„ФНИБ“ АДСИЦ съобщава за 1,209 млн. лв. погасяване на главници и с тази сума се намалява сумата за разпределяне и става 2,88 млн. лв. От нея минимум 90%, или 2,591 млн. лв., подлежат на разпределяне като дивидент, или по 0,075 лв. на акция. В неодитирания отчет за дивидент бяха провизирани по 10,78 лв. на акция.

По подобен начин дивидентът на „Софарма имоти“ АДСИЦ намалява с 43%.

По-малкият дивидент при „Фонд за недвижими имоти България“ не беше приет добре от пазарните участници и в четвъртък (1 април) цената на акциите се понижи с 2% до 1,88 лв. за брой, като дори имаше и спад до 1,84 лв.

Логиката

На практика нищо за акционерите не се губи. Дружеството така или иначе трябва да погаси тези главници и след като законът му позволява да ги прихване от дивидента, няма да се наложи да рефинансира с други кредити, да прави увеличение на капитала като при „Софарма имоти“, в продължение на години или да продава активи. Но акционерите като че ли повече вярват на парите в джоба си, дошли като дивидент, отколкото на факта, че нищо в дружеството не се променя със закона.

Най-фрапантният случай на печалба в АДСИЦ, при който дружеството да не може да си плати дивидента, е при „Интеркапитал Пропърти“ АДСИЦ от 2008-2009 г. ЗДСИЦ задължи фонда да изплати 5,57 млн. лв. като дивидент, но на фонда не му достигаха 5,25 млн. лв., или почти цялата сума. Единственият му вариант беше да направи увеличение на капитала, но то беше неуспешно, въпреки че опита и чрез листване на борсата във Варшава.

„Софарма имоти“ АДСИЦ имаше силни акционери, които направиха редица увеличения на капитала, с които се изплащаше дивидентът. Но „Интеркапитал“ нямаше такива акционери и попадна в ликвидна криза, което се отрази тежко на дружеството. Затова старият ЗДСИЦ беше опасен за оцеляването на дружествата от типа АДСИЦ и с корекцията (задълженията за дивидент да се намаляват с плащанията по главници) те стават много по-стабилни.

Трябва да се отбележи също, че по правило банките имат условие при отпускане на кредит парите да не се използват за изплащане на дивидент, защото за тях това намалява сумата на обезпечението.

Последиците

Сега за акционерите във „ФНИБ“ АДСИЦ ще е по-трудно да смятат очаквания дивидент в следващите години, защото освен размера на приходите и размера на печалбата, ще трябва да прогнозират и размера на платените главници.

Последното ще зависи от това дали строителството на сградата в София Тех Парк е над или под бюджета и от текущите приходи. Накратко, ако текущите приходи не достигат, може цялата печалба за разпределяне да отива за плащане на главници и да няма за дивидент. Възможно е обаче дружеството да рефинансира с банкови кредити. Но тъй като повечето мениджъри искат фондът им да бъде стабилен, вероятно ще предпочетат да се намалява дългът.

Да не забравяме също, че акционерите на „ФНИБ“ АДСИЦ са приели срок за ликвидация до 2029 г. Ликвидацията означава не само ликвидация на активите, но и ликвидация на пасивите, тоест на дълговете и като цяло свиване на балансовото число.

В обобщение, с промените в ЗДСИЦДС сметките станаха сложни при АДСИЦ-ите с дългове. Но реално нищо във фонда не се променя, дори напротив, промените в закона го правят много по-стабилен на пазарни шокове и дават място за маневри на ръководството.

Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.

Свързани компании:

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ(BREF)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:54 | 11.09.22 г.
fallback