Канадското правителство одобри продажбата на контролния пакет от акции в Cirque du Soleil на група инвеститори, водена от американския инвестиционен фонд TPG, съобщи The Wall Street Journal.
По данни на АР американската компания ще притежава 60% от капитала на цирка. В консорциума участва още китайската Fosun, която ще управлява дял от 20% от Cirque du Soleil. Останалите акции се поделят по равно между Пенсионния фонд на провинция Квебек и един от основателите на цирка – Ги Лалиберте.
За да получат „зелена светлина“ за сделката, инвеститорите са се съгласили на различни допълнителни условия, основно насочени към запазването на идентичността на канадската компания. Сред тях например е поне 70% от управляващите служители в канадското звено на компанията да са канадци, както и да има „значително канадско присъствие“ в управляващия борд на компанията.
Новите инвеститори са се съгласили и да предоставят годишни отчети за развитието на цирка пред канадското правителство.
WSJ припомня, че Ги Лалиберте постигна сделка за продажбата на известната марка още през април. Финансовите подробности по нея така и не бяха разгласени. Канадски медии обаче посочват, че цената е поне 1,5 млрд. долара.
Cirque du Soleil е създаден през 1984 година от Ги Лалиберте и Жил Сент-Круа. Тогава в него са работели 73-ма души, но в момента за световноизвестния цирк работят към 4 хил. души, от които 1,3 хил. артисти. От създаването си циркът е имал повече от 150 млн. представления по целия свят. Само през 2014 година 15 млн. души са гледали представления на артистите му, сочи справка на сайта на Cirque du Soleil.


Без ток във Варна на 21 август 2026
АЕЦ "Козлодуй" е с намалена мощност от днес
Времето във Варна на 26 май 2025
Почитаме паметта на апостол Тадей и на свещеномъченик Симеон Самоковски
Шишков ще посети Варна в рамките на инициативата „Регионите говорят“
Големите фондове започнаха да предпочитат краткосрочните облигации
Финансовият министър на САЩ сигнализира обратни изкупувания за 4 млрд. долара
IPO-то на Anthropic може да достигне или надмине това на SpaceX
Икономическото задушаване на Иран е най-малко болезненият край на войната
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
BYD и Xpeng завладяват Европа, но държат пари на дилърите
Защо добавянето на дестилирана вода към антифриза е опасно
Възроденият Ford Escort Mk1 предизвиква суперколите
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Петима от загиналите при катастрофата на хеликоптер в Кения са американци
Земетресение стресна жителите на Нови пазар в Сърбия
Идва ли краят на ол инклузива?
"Левски" №1 по публика в плейофите за Шампионската лига