Голям рядък розов диамант достигна цена от 28,725 млн. швейцарски франка (28,55 млн. долара) по време на търг на бижута на Christie’s в Женева, предава Ройтерс.
16,08-каратовият скъпоценен камък вече е в ръцете на китайски богаташ, базиран в Хонконг. Диамантът е част от пръстен от платина и злато и е обграден от два реда по-малки бели диаманти, посочват от аукционната къща. Предварителната оценка на бижуто беше 23-28 млн. долара.
Продавачът не е идентифициран, а купувачът, който кръсти розовия диамант “The Sweet Josephine”, е пожелал да запази анонимността си, твърдят от Christie’s. Произходът на диаманта също не е разкрит.
“Това със сигурност е топ цена за камък с такова качество заради неговия цвят. В света има само няколко толкова розови диаманта, колкото този”, коментира Франсоа Кюрие, председател на Luxury Group на Christie’s и експерт в бижутерията, който води вечерния аукцион в препълнената зала.
По думите му цената показва, че пазарът на скъпоценни камъни е в добро състояние, а инвестициите в произведения на изкуството, бижута и диаманти са смятани за нещо, което носи сигурност.
В близо 250-годишната история на търговете са продавани само три толкова ярки розови диаманта над 10-карата, посочват от Christie’s.
80% от всички 400 лота, предложени на вечерния търг, са намерили купувачи и са събрали общо 110,26 млн. швейцарски франка. Сумата е успяла да надмине предварителните очаквания, твърдят от аукционната къща.


Ето къде няма вода във Варна днес
Виц на деня - 07 юли
Времето днес: Слънчево, с температури до 29°
Григор Димитров отпадна след петсетова драма на "Уимбълдън"
Как Испания изпревари Южна Корея, без да разчита на изкуствения интелект
Петролът поскъпва след нови удари по кораби в Ормузкия проток
Загубите при акциите продължават поради слабостта на технологичните компании
Ракети, дронове, ПВО: Как върви превъоръжаването на Европа
Рекордната печалба на Samsung не успява да впечатли след ралито на AI чиповете
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Какво ни казват странните шумове от колата
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Първият електрически мотоциклет на Honda навлиза на европейския пазар
Американци превърнаха Porsche 911 в офроуд машина
Джордж Клуни ще вземе „Златен лъв“ във Венеция
Променя се временно движението в столичния ж.к. „Люлин“
Цяла Куба е без ток заради мистериозна авария
Левски - Борац днес на видеостена с кебапчета и бира