Германският авиопревозвач Lufthansa отчете спад на търсенето през август на фона на трудното лято за европейските авиолинии, засегнати от терористичните нападения, и срив на трафика си към Азия, съобщава Ройтерс.
Трафикът, измерен според приходите от предлаганите места на километър, пада с 1,4% през август спрямо миналата година, докато коефициентът на натоварване, тоест колко пълни са самолетите, се понижава с 3 процентни пункта до 84,7%.
В същото време търсенето в Азия спада със 7,9%.
Като цяло данните показват, че пътуванията на дълги разстояния до Европа са по-малко през това лято, основно заради опасенията на пътниците за своята сигурност. В същото време авиокомпаниите предупреждават, че неизползваният капацитет повишава трудностите пред пазара.
Lufthansa е превозила 10,71 млн. пътници през август, което е спад от 1,3% спрямо предходната година. Цялата година засега е лоша за акциите на авиокомпанията, като от януари до август тя загуби около 30% от пазарната си капитализация.
Концернът сви очакванията си за печалбата и се сбогува с амбицията си да надмине оперативната печалба от миналата година, която беше в размер на 1,8 млрд. евро. Вместо това се очаква по-ниска печалба.
Чистата печалба за първото полугодие е била 429 млн. евро спрямо 954 млн. евро за същия период на миналата година. Приходите спадат с 2,1% до 15 млрд. евро.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам