"Цехът" на дядо Коледа в Китай работи на пълни обороти в източния китайски град Иу, където хиляди работници произвеждат 60 процента от новогодишните украси, използвани в цял свят, предаде Франс прес.
80 процента от производството на завода се изнася в чужбина, но поръчките през последните два месеца на годината са предимно за националния пазар, където Коледа става все по-популярен празник, най-вече по бутиците и търговските центрове, отбелязва БТА.
"Вътрешното търсене се е увеличило през последните години", изтъква собственичката на завода Сун Сюйдан, като уточнява, че за пет години се е увеличило два пъти. Много от поръчките са подадени от сайтове за онлайн търговия като Taobao - номер едно в сектора.
Работниците се трудят 10 месеца в годината и получават между 3000 и 4000 юана (410-550 евро) на месец.
В един от големите магазини в Иу, търговката Цю Сюемей твърди, че продажбите на декоративни коледни лампички тази година са се увеличили с 20% въпреки намалените поръчки от Русия, която е затънала в икономически трудности.
Обезценяването на китайската валута напоследък помага на износа и е неутрализирала ефекта от намалелите руски поръчки, изтъква Цю, като подчертава, че сега бизнесът се насочва главно към пазарите в Северна и Южна Америка.
Служителите на фабриката вече са почти във ваканция, тъй като производството спира десетина дни преди Коледа, но едва ли ще празнуват християнския празник. "Не съм купувал елха. Коледа не ни интересува особено", отбелязва един от тях.


Тежка катастрофа по пътя София-Варна днес
Над 20 автомобила спукаха гуми на родно шосе само за 24 часа
НОИ одобри Бюджет 2026
Опозицията не хареса и обновения проект на Бюджет 2026
Тръмп иска Европа да поеме основната тежест в НАТО
Фирми от САЩ разграбват редкоземните елементи, нужни на Европа за превъоръжаване
Мадуро знае, че Тръмп блъфира
Сигурността на Израел се нуждае от по-малко оръжие и повече диалог
Възраждането на бойните кораби в Европа връща на мода британските корабостроители
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
Пострадали от наводнението в Бургаско: Причина са изсечените гори в Странджа
В понеделник се очаква да започне евакуация на кораба "Кайрос" край Ахтопол
Проблемът със Закона за доброволчеството продължава да е голям
Симеонов: Тайничко и Борисов стиска палци на протеста
Защо Швеция може да построи модерна подводница, а Европа няма силен морски флот?