Известният британски готвач Джейми Оливър планира да затвори шест от своите италиански ресторанта във Великобритания, след като отслабването на паунда, свързано с решението на страната да излезе от Европейския съюз (ЕС) е увеличило разходите на заведенията, които вече не обслужват достатъчен брой хора, пише Bloomberg.
Ресторантите в Абърдийн, Ексетър, Челтнъм, Ричмънд, Тънбридж Уелс и Лондон ще затворят врати през първото тримесечие на годината, обяви говорителка на Оливър.
Новината е поредният сигнал за натиска, който оказва отслабването на паунда върху компаниите след решението за Brexit. Увеличаването на разходите за продукти, като италианския зехтин например, са направили ресторантите “доста неустойчиви”, твърди говорителката.
“Както знае всеки собственик на ресторант, това е труден пазар, а натискът след Brexit и неизвестностите го направиха още по-тежък”, посочва главният изпълнителен директор на компанията Саймън Благдън в изявление.
Ресторантите, които ще бъдат затворени, носят по-малко от 5% от продажбите на веригата и в тях работят под 5% от персонала. Компанията заяви, че ще потърси алтернативни позиции за 120-те души, които са засегнати от решението.
Оливър все още планира да отвори други 22 италиански ресторанта извън Великобритания през тази година, като добавя в списъка си с локации страни като Австралия, Бразилия и Русия. Освен това отваря два барбекю ресторанта в Обединеното кралство.
Иначе винаги веселият Джейми Оливър реагира остро на избора на британците да напуснат ЕС. Под хаштага #BuggerOffBoris в края на юни Оливър написа „Направете тъпия Борис премиер и ще ми писне. Ще се махна. Вярата ми ще рухне. Нека престанем да бъдем само зрители. Не можем да допуснем това“.


Пожар на "Тракия" затруднява движението към София
Задържаха автомобил с мигранти в Бургас
Откриха тялото на обявена за издирване възрастна жена
НАП с ударни проверки по борси, пазари и тържища в разгара на лятото
Загинал и над 10 ранени при срутване на мина в Турция
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
AI създава високодоходни професии, но жените остават встрани
САЩ си "играят с огъня", докато доларът рискува обезценяване в стила на йената
Тръмп рискува ответен удар от Китай с плана за задушаване на иранската икономика
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Автомобил се озова на релсите, три жени пътували вътре
Гонка с мигранти в Бургас: Задържаха молдовски шофьор и мароканец
Испания между огъня и пороите: Пожари край Валенсия, потоп в Каталуния
Трикове за отслабване след 30 и 40 години
Старозагорската митрополия: Молебенът за Украйна не е забраняван
преди 9 години ''които вече не обслужват достатъчен брой хора, пише Bloomberg.'' За това ги затваря ресторантите, а в цялата статия - Brexit, евтин паунд, Brexit, поевтинял паунд , а за капак зехтина поскъпнал отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ми да си готви по телевизията, това му иде повече отръки, да джурка там булумачите от каквото попадне и на се впряга толкова с ресторантьорството отговор Сигнализирай за неуместен коментар