Предприемачът Илон Мъск, който стои зад Tesla и SpaceX, стана най-богатият човек в света, предава Bloomberg.
Ръстът с 4,8% на цената на акциите на производителя на електромобили в четвъртък изстреля Мъск пред основателя на Amazon Джеф Безос в индекса на милиардерите на Bloomberg, който подрежда 500-те най-богати хора в света.
Нетното богатство на родения в Южна Африка инженер достигна 188,5 млрд. долара към 10,15 ч. местно време в Ню Йорк, с 1,5 млрд. долара повече от състоянието на Безос, който държеше първото място от октомври 2017 г. Като главен изпълнителен директор на Space Exploration Technologies, или SpaceX, Мъск е и конкурент на Безос, който е собственик на компанията Blue Origin, в надпреварата за частни полети в Космоса.
Постижението е венецът на изключителни 12 месеца за Мъск. През миналата година нетното му богатство скочи с над 150 млрд. долара - вероятно най-бързото натрупване на богатство в историята. Възходът му беше стимулиран от безпрецедентното рали на цената на акциите на Tesla, която скочи със 743% миналата година на фона на последователните й печалби, включването й в индекса S&P 500 и ентусиазма на Wall Street и на инвеститорите на дребно.
Скокът на цената на акциите на Tesla увеличава още повече стойността на компанията, която е на светлинни години от тази на останалите автомобилни производители. Tesla е произвела малко над половин милион автомобила миналата година, доста по-малко от производството на Ford и General Motors. Очаква се компанията да постигне още ръстове в краткосрочен план, след като демократите спечелиха и двете места за Сената от щата Джорджия и осигуриха контрол в Конгреса на партията си, която защитава по-бързото навлизане на електромобилите.
Опции върху акции
49-годишният Мъск се възползва от резкия ръст на Tesla по повече от един начин. Наред с дела му от 20% в автомобилната компания, той държи и нереализирани печалби на стойност 42 млрд. долара от опции върху акции. Тези ценни книжа идват от два гранта, които той получи през 2012 и 2018 г., последният от които беше най-голямата сделка за заплащане в историята между главен изпълнителен директор и корпоративен борд.
Въпреки огромните ръстове Мъск заяви, че не се интересува особено от материални неща и има малко активи извън дяловете си в Tesla и SpaceX. Той каза в интервю за Axel Springer миналия месец, че основната цел на богатството му е да ускори развитието на човечеството в космическа цивилизация.
„Искам да мога да допринеса колкото се може повече за града на Марс. Това означава много капитал“, посочи Мъск.
500-те най-богати хора в света са прибавили рекордните 1,8 трлн. долара към общото си нетно богатство миналата година, което е ръст с 31%. Ръстовете обаче са непропорционални, като само петима души имат състояние от над 100 млрд. долара, а други 20 имат най-малко 50 млрд. долара.
Една седмица от началото на новата година класацията вече беше разместена от изключителни ралита. Китайският предприемач Джун Шаншан измести Уорън Бъфет и зае шесто място, след като книжата на компанията му за бутилирана вода поскъпнаха, а състоянието му набъбна с 15,2 млрд. долара.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 5 години В момента най-големите балони са тесла и биткойн, кой ще се спука пръв аз не знам и кога също. Аз мисля, че биткойн е първи и после тесла... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Тоя мъск краде повече и от тръмп!Тва са "успешните" на деня - типичните български тарикати - ако бойко е "успелия" бизнесмен, който ужано го е грижа за сънародниците си - американсия еквивлант е тръмп. Многото успешни бзнесмаени скрили се на суго под държавно топло крило на властта от която да цоцкат топло мляко в изобилие.Еквивалента на мъск в бг, ще да е некоя фигура като дебелака от дпс да кажем или ковачки, доган или някоя местна кримка която печели почти всички поръчки за саниране да кажем... Това е мъск в моите очи.Той е хитър и лукав.Посочете ми бизнес на мъск, който не се осланя на държавни или общонски пари?Аз не зная да има такъв. На практика мъск е мутра. Само че на мноооого по високо ниво и в пъти по голяма. Тоя яхва "зелената революция" и лавината дотации от нея и е на гребена на вълната - в това му е ума - прозорлив е. Ако тръмп имаше втори мандат щеше да го смаже с липсата на помощи за ЕВ-та. Затова строй в "зелените" китай и ЕС. Рие канали на мафиотските каунтита на невада, земетръсна калифорния и пр. "демократи щати и градове", оти не рие в тексаситен канали?Мъск обаче започна да говори и хапе ръката, която го храни и направи човек. Или търси да укрепи позиции в дясното с тези си коментари или не е толкова умен. Той пари наистина няма в брой и дори да поиска не може да ги вземе бързо, а и всичките - да продава като безос по малко, за да има и за *** и да са прай на мистър вселена на хлапаците, не и на мене, дето съм го разобличил :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години За SN 9 каза, че полета със сигурност ще е до края на месеца. А на различен етап в производство са SN10, 11 и 12. Абе въобще в типично негов стил революционера производството до умопомрачителна скорост :)А за пенльовците - да се:) Забавлявам се искрено :) И вече ме сърбят ръчките са сайбъртракчето ми. :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Аз си мисля, че ако тръгне добре лунната му програма и след това тая за Марс ще я направи. Но ще видим. :)Ако я направи - веднага купувам :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години вчера са приключили тестовете на двигателите на поредния старшип , сигурно ще лети скоро седмица-две , има сглобен още един в хангара . мен ми е интересен бустера , и него са го сглобили вече , да видим кога ще го тестват .а boring company , има кадри из мрежата , наземната инфраструктура вече е готова в ел ей , май по график ще стартират края на месеца или средата на другия . наскоро се зачетох , 3 проекта разширение на сегашния , копаят още един тунел в момента в калифорния , и доработват стартирането на още 3 проекта - сан хосе , вашингтон , чикаго ... бусовете дето ще произвежда в тексас са за тази транспортна система loop ... :)))та като инвестираш в тесла , индиректно инвестираш и в boring company ... па бедните душици да се пеняват колко искат ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Знам не се съмнявай, може да не са ми толкова парите, но са реални. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години спейс екс няма да е направи публична... на сърцето му е.поне така беше казал в едно интервю, *** може и да размисли.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години И аз се кефя как дребни бедни душици мятат пяна от злоба :)Браво на Мъск. :)След някоя и друга година, когато направи и SpaceX публична, дори и за Безос ще е трудно да го свали от трона. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Киселото зеле вече изпуска балончета.Почва да смърди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години вика надин да направят опис и изведнъж ще разбере колко струва всичко дето притежава по себестойност по кратката процедура ... :)))хапнал съм и са блаженствам и се веселя ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар