fallback

Сянката на дълга все повече помрачава перспективите пред "Барселона"

Президентът на футболния клуб Жуан Лапорта вероятно се изправя пред предизвикателството на живота си - да извади отбора от финансовата криза, в която е затънал

08:29 | 10.03.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Подобно на много други футболни клубове „Барселона“ също се сблъсква с финансови проблеми в резултат на появата на пандемията от COVID-19. Размерът и естеството на финансовите проблеми на клуба поставиха в центъра на вниманието крехкостта на неговия бизнес модел, пише Football Benchmark на KPMG.

През последните няколко години нарастващите фиксирани разходи бяха компенсирани от също толкова високите приходи и финансирани от големи количества дълг. Сега клубът е изправен пред недостиг на приходи и задължения, чийто матуритет бързо наближава. Това поставя „Барселона“ в още по-уязвимо положение по отношение на ликвидността. 

Преизбраният президент на клуба Жуан Лапорта вероятно се изправя пред предизвикателството на живота си – той трябва да съживи каталунския гигант, който е изпаднал в дълбока финансова криза.

По време на първия си мандат като президент (от 2003 г. до 2010 г.) Лапорта се сблъсква с подобен проблем, като успява постепенно да намали наследения масивен дълг, да върне клуба към рентабилност и му помогне да се завърне сред най-елитните отбори след няколко години без трофеи. 

Сега задачата изглежда още по-сложна. Лапорта очевидно е уверен - обобщавайки визията си пред BBC, че „трябва да контролираме разходите, да преструктурираме дълга и да работим за генериране на нови източници на приходи..., за да намерим нови начини да подчертаем силата на Барса като марка, нова метод за сключване на сделки със спонсори, обновяване на дигиталните канали на клуба и по-близък поглед върху света на електронния спорт".

Барселона

През 2015 г. ръководството на клуба започва амбициозно пътешествие, за да стане първият спортен клуб по света, който достига 1 млрд. евро общи приходи до сезон 2020/21. Множеството титли и непрекъснатите спортни успехи през следващите години помагат на клуба да се издигне до най-рентабилните отбори в света, като изключителния растеж му позволява да запази мечтата жива. И накрая, „Барселона“ се превръща в най-печелившия клуб на база оперативни приходи през сезон 2018/19 г. (839,5 млн. евро), като общите приходи достигнат 990 млн. евро.

Този ръст до голяма степен се основава на факта, че клубът успява да се класира за полуфиналите на Шампионска лига.

Барселона

През следващия сезон отборът се сблъска с коронавируса, което промени рязко перспективите. Осемгодишната серия на годишни печалби приключи, подобно на по-голяма част на европейските футболни клубове, заменена от нетна загуба в размер на 97 млн. евро. И, въпреки че приходите продължават да растат бързо, нарастват и разходите – през четирите сезона, предхождащи пандемията, оперативните приходи на клуба се увеличават с 36%, докато оперативните разходи отчитат ръст от 47 на сто.

Основният фактор зад оперативните разходи са разходите за персонал, които се увеличават с 45% през сезоните от 2015 до 2019 г. В допълнение, закупуването на играчи за рекордно високи суми се отразява не само върху заплатите на футболистите, но и на амортизацията на регистрациите на играчите, достигайки 174 млн. евро през сезон 2019/20.

След появата на пандемията, доходите на „Барселона“ секват, като оперативните приходи на отбора намаляват с 15 на сто на годишна база до 713,4 млн. евро, разкривайки недостатъците във финансовия модел на клуба. Спадът в продажбите на стоки, произтичащ от затварянето на търговските обекти, притиска и приходите от търговия с 37,7 млн. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:12 | 12.09.22 г.
fallback