IKEA, най-голямата мебелна компания в света, излиза на пазара на възобновяема енергия. Компанията ще продава енергия на домакинствата първоначално само на своя роден пазар Швеция от септември, съобщава Ройтерс.
Ingka Group, собственикът на повечето магазини на IKEA по света, съобщи, че домакинствата ще могат да купуват достъпно електричество от соларни и вятърни паркове, проследявайки използването му чрез мобилно приложение.
Партньорът на Ingka – компанията Svea Solar, която произвежда соларни панели за IKEA, ще купува енергията на енергийната борса Nord Pool и ще я препродава без надценка. Домакинствата ще плащат фиксирана месечна такса плюс вариращо допълнително заплащане.
IKEA, която продава соларни панели на 11 пазара, посочва, че потребителите ще могат да проследяват произведената от тях енергия с приложение и евентуално да продават излишната.
Йонас Карлехед, ръководител на звеното за устойчивост на IKEA Швеция, коментира пред Ройтерс, че се надява новата услуга, както и продажбата на слънчеви панели, да бъдат достъпни на всички пазари.
„Искаме да направим електричеството от устойчиви източници по-достъпно за всички“, посочва компанията в изявление.
„IKEA иска да изгради най-голямото движение за възобновяема енергия заедно със своите служители, потребители и партньори по света, за да помогнем за справяне с климатичните промени заедно“, се казва още в позицията.
IKEA иска да бъде „климатично положителна“, намалявайки емисиите парникови газове с повече, отколкото излъчва цялата верига на стойността на компанията – от производството на суровини до обработването на изхвърлени от потребителите мебели – до 2030 г.
По думите на Карлхед предлагането на възобновяема енергия ще допринесе за изпълнението на тази цел, като също така е и потенциален нов източник на приходи.
„Ще допринесе непряко (за изпълнението на целта). Връзката е такава, че използването от нашите потребители на нашите продукти представлява около 20% от общият климатичен отпечатък на IKEA – от техника, осветление и електроника като говорители и т.н.“, допълни той.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Облачно ще е днес, ще вали в западната половина на страната
И в еврозоната - цените на жилищата у нас ще продължат да растат
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим