fallback

Прегарянето и стресът карат все повече фирми да работят по 4 дни седмично

Те споделят, че така служителите им са много по-мотивирани

23:15 | 17.12.18 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Да работите само четири дни в седмицата, но да ви плащат като за пет?

Звучи твърде хубаво, за да е истина, но компаниите по света, които свиват своята работна седмица, са открили, че това води до по-голяма продуктивност, по-голяма мотивация на служителите и по-малко прегаряне, предава Ройтерс.

"По-здравословно е и вършим по-добра работа, ако не работим прекалено много часове“, коментира Ян Шулц-Хофен, основател на базираната в Берлин компания за софтуер за управление на проекти. По-рано тази година той е въвел 4-дневна работна седмица за десетимата служители на фирмата си.

В Нова Зеландия застрахователната компания Perpetual Guardian отчита спад в стреса и засилване на ангажираността на служителите, след като тества 32-часова работна седмица по-рано тази година.

Дори в Япония правителството насърчава компаниите да позволят понеделнишките сутрини да са свободни, макар че други схеми в страната на работохолиците за насърчаване на служителите да работят по-малко имат слаб ефект.

Конгресът на британските търговски съюзи (TUC) настоява цялата страна да се насочи към четиридневна работна седмица до края на века – ход, подкрепян от опозиционната Лейбъристка партия.

Конгресът твърди, че по-кратката работна седмица е начин работниците да си поделят състоянието, генерирано от нови технологии като машинното самообучение и роботите, точно както печелят правото за свободен уикенд по време на индустриалната революция.

„Ако можем да редуцираме стреса от опита за баланс между работата и семейния живот, можем да подобрим и равенството между половете. Компаниите вече се опитват и твърдят, че е по-добре за продуктивността и за състоянието на служителите“, посочва икономическият ръководител на TUC Кейт Бел.

Преумора

Луси Грийн, експерт в консултантската компания J.Walter Thompson, твърди, че има нарастващо недоволство срещу преумората от работа, подчертана от вълната от критики, след като главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск написа в Twitter, че „никой никога не е променил света с 40 часа на седмица“.

"Хората започват да се отказват от 24-часовия дигитален живот, който водим сега, и осъзнават проблемите с психичното здраве от това, че са непрестанно свързани с работата си“, коментира Грийн.

Скорошно проучване сред 3000 служители в осем държави, включително в САЩ, Великобритания и Германия, установи, че близо половината от респондентите смятат, че могат лесно да свършат задачите си в рамките на пет часа на ден, ако не бъдат прекъсвани, но много работят по над 40 часа седмично въпреки това. САЩ водят по този показател. Според 49% от анкетираните те работят извънредно.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:51 | 13.09.22 г.
fallback