fallback

Премахването на тавана на осигуровките е ключът към адекватни пенсии

Държавата трябва да спре с непредсказуемостта на пенсионната система, смята Ангел Станачков

10:50 | 05.05.12 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова обяви, че чака предложения за разрешаване на проблема с огромния брой здравно неосигурени българи. Тя обясни, че ще иска конкретни предложения от ръководствата на здравната каса и агенцията по приходите, както и от съсловните и пациентски организации, които имат отношение към тези приходи.

Това повдига и въпроса за цялата осигурителна и пенсионна система. Поредният участник в дискусията на Investor.bg е Ангел Станачков*

В момента в България има около 37-38 хил. пенсионери (може вече да са и по-малко) с ограничение на пенсиите („таван” 350 евро). Всички тези „ограничени” в даден период от трудовия си живот са плащали осигуровки на максимума.

Получаващите високи заплати над 2000 лв са многократно повече. Ако се премахне тавана на осигуровките ще се покрият многократно нужните средства. Няма опасност от сива икономика, тъй като високоплатените служжители са в банково-финансовата сфера, големи предприятия и вериги, чужди фирми от енергетиката и др., които са „на светло” по правило.

Трябва да се има предвид, че парите за „високите” пенсии са платени на държавата многократно през годините, след като са правени големи отчисления. Ако няма и в този случай пари, предлагам:

1. Да се намалят (или освободят) от дължими данъци към държавата тези с ограничените пенсии, т.е. прихващане на дължими от държавата суми.

2. Да се издадат бонове, ДЦК или друг вид инвестиционни инструменти в тяхна полза.

3. Да се трупат дължимите от държавата суми (над „тавана”) в специални блокирани влогове, които да се освобождават постепенно във времето. Същото трябва да се направи със задна дата, тъй като другото е кражба (все едно да вземеш кредит от някой и след известно време да обявиш, че не можеш да плащаш вече).

Увеличаването на пенсиите и запазването на тавана е неравноправие (неконституционно), защото води до обективна уравниловка. Не може да се иска от по-младите и кадърни хора с високи заплати да се осигуряват на реалните доходи, след като виждат отношението на държавата (длъжника) след това.

Затова сива икономика, ниски постъпления, въобще параграф 22.

4. Да се престане с тези подзаконови актове, ограничения и непрекъснати изменения в пенсионната система, което води до бъдеща несигурност, непредсказуемост и пълно недоверие в държавата.

*Ангел Станачков е служител с 22-годишен опит във финансовата сфера като компютърен специалист. Интересите му са в областта на финансите и икономиката.

Какво да се направи, за да се решат проблемите в социално-осигурителната система  – очакваме идеите ви на адрес info@investor.bg!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:37 | 14.09.22 г.
fallback