Централната банка на Китай обяви, че ще продължи политиката си по увеличаване на „гъвкавостта“ на валутния си курс, което бе прието от пазарите като знак, че страната е готова да пусне паричната си единица да поскъпне. Ако това се случи, то ще бъде сложен край на запазения в продължение на 23 месеца фиксиран курс спрямо долара.
Въпреки това съобщение, което бе направено в събота, за днес централната банка на Китай определи среден курс от 6,9275 юана за долар, а това ниво е същото, каквото беше и в петък, предава CNBC.
Съобщението за промяна на монетарната политика на Китай дойде едва ден, след като заместник-министъра на външните работи на страната заяви, че светът не бива да се меси във валутната политика на страната и че това е въпрос на вътрешнодържавни решения.
Това обаче не попречи на пазарния оптимизъм, който завладя борсите в Азия и петролния пазар. Причината е, че към Китай от доста време се отправят критики за фиксирания курс, който според повечето страни деформира значително глобалната търговия и пречи на възстановяването от кризата.
Вчера от централната банка на Китай обявиха, че реформата на монетарната политика ще бъде постепенна, като бяха изключени вариантите за еднократна промяна във валутния курс, както и значително поскъпване на юана.
Според анализатори, цитирани от Bloomberg, до края на годината китайският юан ще поскъпне с 1,9 на сто спрямо долара. Това означава, че курсът между двете валути ще бъде 6,7 юана за долар.
Като една от причините за това, че курсът на юана ще бъде повишаван плавно е това, че от началото на годината китайската валута вече е поскъпнала с 16,5 на сто спрямо еврото. Еврозоната се очертава като все по-основна експортна дестинация за Китай, а поевтиняването на единната валута заличава конкурентните предимства на китайските износители.
Новината, че Китай ще промени валутната си политика, подейства като катализатор на оптимистичните настроения в първия ден на новата седмица. На борсата в Токио Nikkei 225 се изстреля с 2,5 на сто, докато в Хонконг Hang Seng напредна с 2,8 на сто. Ръстове от по около 2 на сто се наблюдават още в Китай, Тайван и Южна Корея.
Заради новината се наблюдава и засилен интерес към инвестициите в петрол. Тази сутрин лекият суров петрол, който се търгува в САЩ, поскъпва с 1,9 на сто до 78,66 долара за барел, а брентът повишава цената си с 1,65 на сто до 79,50 долара за барел.


Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Варна, Бургас, Пловдив и София официално подадоха документи за домакинство на „Евровизия 2027“
SENSHI Grand Prix шампионът Жулиен Риков излиза срещу италианско острие на 11 юли
Ученици от Хуманитарната гимназия провеждат лятна практика по съдилищата във Варна
Индустрията за полупроводници призовава САЩ да не изкривяват пазара на памети
Остава ли в миналото свободното корабоплаване през Ормузкия проток?
Как Европа може да стане незаобиколим фактор в критичните звена, свързани с AI
Бернар Арно дарява 50 млн. евро за математически институт във Франция
Лескюр цели 5% дефицит тази година
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Библии, пенсии и парфюм: Шест интересни места, от които Тръмп получава пари
Украйна предлага диалог с Полша за историческите спорове, Туск настоява за признаване на истината
Космическо съперничество: Русия срещу SpaceX започва с провал
Археологически находки на 5000 г. са открити случайно в мазе в Берлин
Мъж загина, след като багерът му потъна в 6-метрова яма