fallback

Идва ли краят на скъпия петрол?

Разликата между контрактите с незабавна доставка и тези с доставка след 5 години достигна рекордните 30 долара за барел

13:19 | 28.03.12 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Петролните контракти за доставка на суровината в рамките на следващите три до пет години се търгуват с рекордно ниска отстъпка от спот цената на черното злато. Това повдига въпроса дали ерата на цени над 100 долара за барел няма да се окаже краткосрочен феномен, пише Financial Times.

Спот цената на петрола, или цената за незабавна доставка, се е увеличила с 20 долара от началото на годината, като сортът брент се търгува около 125 долара за барел. В същото време контрактите за доставка на петрол през декември 2018 година са поскъпнали с 1 долар до 95 долара за барел.

По този начин се отваря рекордна разлика от над 30 долара между спот цената и петгодишните фючърси.

„Пазарът има разбиране, че предлагането на петрол ще се увеличава занапред и това натиска цената на форуърдните контракти“, коментира Марк Томас, ръководител на отдела за търговия със суровини на Marex Spectron.

Според него има очаквания за ръст на производството в Ирак, Бразилия, САЩ и Канада.

Най-големият производител на петрол в света – Саудитска Арабия, също очаква повишени доставки от тези държави и определя настоящото ниво на котировките като „неоправдано“.

Добивът на петрол в САЩ в момента е на 10-годишен връх, след като компаниите започнаха експлоатация на залежите от шисти, съобщава вестникът.

Анализатори и инвеститори смятат, че форуърдните продажби от страна на американските компании са в основата на ниските цени на дългосрочните контракти. Сривът в цената на газа също допринася за тенденцията за поевтиняване на петрола.

Мнозина представители на сектора обаче са скептични за това, че предстои увеличение на предлагането.

„Според нас цените на петрола ще са доста по-високи през идните години от това, което показва форуърдната крива“, посочва Пол Хорснел, ръководител на звеното за анализи на суровини в Barclays.

От Международната агенция по енергетика (МАЕ) също предупредиха, че увеличеното производство в САЩ по всяка вероятност няма значително да повлияе на динамиката в предлагането на петрол като цяло.

Ценовата разлика се вижда и при други форуърдни контракти. Спредът между договорите с незабавна доставка и с доставка след три години е нараснал до 25 долара за барел, което не се е случвало поне от 1998 година насам, показват данни на Bloomberg.

Макар разликата в цените често да отразява доста плиткия пазар с физическа доставка на петрол, разликата между спот и форуърд цената в момента е доста по-голяма, отколкото при други подобни пазарни ситуации, като тези от 2004 и 2008 година например.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:50 | 12.09.22 г.
fallback