Френската петролна компания Total ще похарчи 16 млрд. долара за развитието на дълбочинен крайбрежен проект в Ангола, след неколкократно отлагане на инвестициите, съобщава Financial Times.
Проектът Каомбо бе един от многото, които бяха отложени в последните години, след като петролните компании отстъпиха пред исканията на акционерите си да съкратят капиталовите разходи и да върнат повече кеш.
Инвеститорите настояваха, че в момент на високи разходи и стагнираща цена на петрола компаниите трябва да намалят разходите си за скъпи проекти и да използват парите за дивиденти и обратно изкупуване на акции.
Много петролни групи се вслушаха в призивите. BP миналата година заяви, че ще разпродаде активи за 10 млрд. долара в рамките на две години и ще използвате повечето от постъпленията за обратно изкупуване на акции. Италианската Eni също обяви програма за обратно изкупуване.
Миналия юли Total зарадва акционерите си, като обяви, че инвестициите на компанията ще започнат да намаляват през 2014 г. По-рано през тази година компанията повиши дивидента си от 0,59 на 0,61 евро на акция въпреки значителняи спад на тримесечната печалба.
Последните резултати на Total, оповестени през февруари, показаха 19% спад на нетната печалба за четвъртото тримесечие на 2013 г. заради слабата преработка и забавянията в ключови петролни полета.
Вчера обаче петролният гигант бяви, че възбоновява проекта Каомбо, след като разходите по него са били намалени от 20 на 16 млрд. долара. Обектът ще има капацитет от 230 хил. барела дневно, като се очаква производството да започне през 2017 г.
Total вече е най-големият оператор в Ангола – вторият по големина петролен производител в Африка с 600 хил. барела на ден, което съставлява над една трета от БВП на страната.
Total притежава 30% от проекта Каомбо, колкото има и анголската държавна компания Sonangol P&P. Sonangol Sinopec International има 20%, а Esso (поделение на ExxonMobil) – 15%.
През януари Total заяви, че ще стане първата петролна група, която ще инвестира в зараждащия се шистов сектор на Великобритания, обявявайки плановете си да похарчи около 50 млн. долара за проучване на газови находища в Източен Мидландс.
Oще пазарни новини вижте в материала на Bloomberg!


Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”
Астън Вила прекъсна серията на Арсенал с гол в края
Покровск: Градът, който промени войната в Украйна
Кадиров: Зеленски отдавна не е легитимен президент на Украйна