fallback

BP: САЩ вече са най-големият производител на петрол в света

Благодарение на спорната технология за добив на шистов петрол Щатите изпреварват Русия и Саудитска Арабия

10:37 | 11.06.15 г. 26
Автор - снимка
Създател

Бумът във фракинга направи от САЩ най-големия производител на петрол и енергия в света за първи път от 1975 г. насам. Благодарение на спорната технология за добив Щатите изпреварват в тази класация Русия и Саудитска Арабия. Това показва представено в сряда в Лондон проучване на британската петролна компания BP под името „Световен енергиен доклад“, цитиран от Ройтерс.

Според изследването световното предлагане на петрол, което се е увеличило с 2,1 милиона барела на ден (мбд) през 2014 година, е нараснало безпрецедентно, подчертава групата в 64-ия си статистически преглед на световната енергия.

Увеличението на предлагането до много голяма степен се дължи на САЩ, където производството е скочило с 1,6 мбд през 2014 година - "най-голямото увеличение в света". 

За първи път една страна увеличава производството си с над 1 мбд за три последователни години, отбелязва докладът.

Според статистическия преглед Съединените щати изпреварват едновременно Саудитска Арабия и Русия, която беше най-големият производител на петрол в света досега, за първи път от 1975 година, изтъкна генералният директор на компанията Боб Дъдли.

„Отраженията на американската шистова революция са сериозни“, подчерта той. Съединените щати са намалили по този начин значително вноса на петрол. През 2014 година той е бил наполовина по-нисък спрямо най-високото равнище през 2005 година. Така САЩ отстъпват на Китай мястото си на най-голям вносител на петрол в света. 

Статистическият преглед отчита и слабости по отношение на световното търсене на петрол, като го обяснява с икономическото отслабване на Китай - втората световна икономика след САЩ.

„Световното потребление на петрол е нараснало с 800 000 мбд през 2014 година, или 0,8 на сто - малко под отчетените неотдавна средни исторически стойности и много по-малко от увеличението с1,4 мбд през 2013 година", отбелязва още BP. 

Значението на вредните за околната среда въглища спада, но все още техният дял възлиза на 30% от общия енергиен микс, показва докладът. Увеличението на потреблението на въглища е само с 0,4% през 2014 г. - доста под дългогодишната средна стойност от 2,9 на сто. В световен мащаб добивът на въглища дори спада – с 0,7 на сто, а в Китай дори с 2,9 на сто. Така въглищата са единственият източник на енергия, чийто добив отчита спад.

“Нашата задача като бранш е да приемем днешните предизвикателства, но и да продължим да инвестираме, за да задоволим търсенето утре, по един устойчив и сигурен начин“, заяви още Дъдли.

Междувременно цените на петрола се понижиха в сутрешната азиатска търговия след данните за спад на американския петролен резерв и на производството в САЩ, предаде Ройтерс.

Американският лек суров петрол с доставка през юли понижи цената си с 27 цента до 61,16 долара за барел в азиатската електронна сесия на Нюйоркската търговска борса. Вчера цената на същите контракти нарасна с над 1 долар.

Лондонският сорт Брент от Северно море днес поевтиня с 19 цента до 65,51 долара за барел.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:07 | 11.09.22 г.
fallback